Individuální konzultace osobně v Praze / online

Pokud se nemůžete nebo nechcete zúčastnit skupinového kurzu, můžeme se sejít osobně nebo online na individuální konzultaci.

Co jsou konzultace duchovního zdraví

Jde o formu individuální podpory na cestě duchovního rozvoje, ať jste v jakékoli jeho fázi, v jakémkoli věku či situaci. Pracuji s klienty se všemi typy světonázorů – od lidí tradičně nábožensky založených, přes ezoteriky a mystiky po ateisty. Snažím se do této tématiky vnést trochu pragmatičnosti a stát nohama na zemi. Můj přístup je v tomto nedogmatický a multikulturní a také od klientů očekávám upřímnou snahu hledat podstatu a společnou řeč.

Říká se: “Ve zdravém těle zdravý duch.” S tělem je to jasné, ale zamysleli jste se někdy nad tím, jak takový “zdravý duch” vypadá? Není to totéž jako “otevřené srdce” nebo “pozitivní myšlení,” byť se spiritualitou samozřejmě souvisí. V rámci konzultací duchovního zdraví vám pomohu se zorientovat ve vaší situaci a nasměrovat vás k výběru vhodných postupů a seberozvojových metod.

Chcete-li jít do hloubky se mnou, můžeme využít metodiky jako transformace (permanentní změna) a empowerment (jak dorůst do své síly) nebo analýzu vašich hodnot (metodika Anatomie hodnot). Oproti terapiím nebo běžnému koučinku nejde jen o dotazovací metodu, která vás povede za ručičku, dokud nenaleznete své odpovědi. Můj způsob práce poměrně rychlý, akční a bez chození kolem horké kaše. Moji klienti dostávají konkrétní výzvy a praktické úkoly. Díky tomu se lze se setkávat i nárazově, když potřebujete podržet, “nakopnout” nebo udělat “upgrade.”

Duchovní rozvoj

Do této kategorie řadím vše, co se netýká toho, jak “funguje naše mysl” (tedy naše běžné já). Oproti osobnímu rozvoji, jehož cílem je rozvinout naši osobnost (charakter, schopnosti, komunikaci atd.), cílem duchovního rozvoje je propojit tuto osobnost s naší duší a zařídit, abychom byli “silní na duchu.”

Lidé se silným duchem jsou, kromě jiného:

 1. Svobodomyslní – otevření, flexibilní, adaptabilní, milují nové věci a změny, vždy vidí několik řešení či alternativ,
 2. Vnímaví – pozorní, všímaví, dokáží se snadno a dlouze soustředit, žijí v přítomném okamžiku a plně ve svém těle,
 3. Intuitivní – mají nadhled a vhled, znají se a jsou ochotni dělat věci intuitivně i pokud se nejeví logické (velká výzva),
 4. Houževnatí – jsou odolní vůči nezdarům, ochotní riskovat, ukázat svou zranitelnost, překonávat překážky,
 5. Pozitivní – znají důležitost radosti, umí ovládat své emoce a stres (být “nad věcí”), problémy vidí jako výzvy,
 6. Zodpovědní – nejsou v roli oběti, vědomě se rozhodují a nesou si následky, jsou zvyklí na nejistotu a nevadí jim,
 7. Motivovaní – vidí ve věcech smysl = vnitřní a automatická motivace, cesta je cíl, nepotřebují rychlou odměnu,
 8. Napojení – mají hluboké vztahy, mají silné napojení na přírodu a vnímají transcendenci (přesah, vyšší princip),
 9. Sebejistí – znají svou hodnotu a hodnoty, mají čitelné osobní hranice, projevují se autenticky, jsou sami sebou,
 10. Nasměrovaní – mají čistou mysl, cílevědomost, rychlou orientaci, “vnitřní GPS,” a cítí, kam ve svém životě směřují.

Existuje ještě celá řada faktorů, které by někdo určitě považoval za důležité. Láskyplnost a citlivost (ty jsou ale otázkami srdce), znalost energií, kreativitu aj. Určitě by šlo o mnohem delší seznam, ale pokud jste schopni si upřímně odškrtnout těchto deset, tak jste vlastně dost Buddhové a nemám vás co učit. Když začneme těmito, to ostatní se přidá a poddá.

Duchovní schopnosti nejde “vymyslet,” musí se zažít

Nejde o procesy v doméně naší vědomé mysli, takže se musíme naučit propojovat se s podvědomím, zpracovávat emoce a otevírat se intuitivním vjemům. Silný intelekt tu bývá na překážku a je potřeba se naučit mysl zkliďnovat a vypínat (proto mindfulness, meditace atd.). Musíme především zprovoznit ty ostatní tělesné systémy, které nám v tomto pomáhají (smysly, emoce, energetický systém, trávení, hormony…).

Tzv. “do těla” se dostante například pomocí léčení (masáže, bylinky, energetické léčení, bodywork), vědomého cvičení (jóga, tai-chi, bojová umění, plavání), pobytu v přírodě, tance, zpěvu, bubnování, ale třeba i posvátné sexuality. Čtení knih, kurzy a dlouhé diskuze moc nepomohou – není to o tom, co říkáte, ale co děláte. Pokud nepřevedete znalosti, které vás učím, do praxe, je to celé k ničemu. Výše zmiňované aktivity jsou především nácvikem vědomého prožívání každého okamžiku – obyčejného i svátečního – a nacházení radosti i v tom obyčejném. Je tedy skoro jedno, které si vyberete, hlavně ať vás baví.

Spititualita se také neodvíjí od charakterových vlastností, jak si mnozí myslí. Nelze si říci, že “sestřenka tady do těch věcí dělá,” ale vás se netýkají. Jde o základní duchovní schopnosti, které bychom měli ovládat všichni, protože pokud haprují, udělá nám to ze života peklo. Je to úplně stejné jako u těla. Ne všichni musíme být zrovna atleti nebo baleríny, ale všichni potřebuje zdravé a funkční tělo. Sestřenka je možná duchovní primabalerína a vidí i do budoucnosti, ale to neznamená, že “to není nic pro vás.” Potřebujeme zdravou a funkční mysl, tělo, emoce i zdravého funkčního ducha. Společně můžeme duchovní úroveň fungování “zprovoznit” a to pro začátek úplně stačí na to, abyste měli bohatý smysluplný život.

Spiritualita i pro ateisty

Všimněte si, že jsem tu nemluvila o tarotových kartách a krystalech. Nic proti nim, taky si s nimi někdy ráda hraju, ale… velké ALE… je spousta lidí, kteří o sobě říkají, jak jsou duchovní, aniž by splňovali i jen polovinu z toho, co píšu nahoře. Zodpovědnost za sebe je dřina. Lidé často lítají na obláčku, blaženě se usmívají, ale ignorují své stinné stránky a tělo. Říkají o sobě, jak jsou svobodomyslní, ale neumí vést dialog a má-li někdo jiný názor, hned je “toxický.”

Znám naopak řadu lidí, od krkonošských dřevorubců po thaiské prodavače ovoce, kteří si v životě nepřečetli jedinou spirituální knihu, ale žijí v integritě, otevřenosti a souladu s přírodou. Mají napojení už odmalička a splňují ty zmiňované položky tak nějak přirozeně, aniž by o tom věděli. V ideálním případě jsou totiž duchovní schopnosti úplně normální.

Sečteno podtrženo, na tomhle není nic ezoterického ani ulítlého, tohle bychom měli chtít umět všichni. Také to nemá skoro nic společného s náboženstvím, které moc otevřené a přístupné změnám nebývá. Takže ano, můžete být duchovní ateista, pokud si prostě uvědomíte, že máte určitou část sebe, která je “nad” vaší myslí – a to je ten duch, duše, vyšší já (říkejte si tomu, jak chcete). A to je ta část, se kterou byste se měli umět propojit a opřít se o ní, když potřebujete. Je to funkce těla, nástroj. Jen proto, že jste ji dosud nevnímali, neznamená, že neexistuje. Znamená to jen, že nemáte trénink, což se dá naštěstí s trochou snahy napravit.

Nečekám, že budete “v něco nebo někoho věřit.” Mluvím tu výlučně o duchovní praxi, takže buď dotyčnou věc sami zažíváte (a pak to prostě víte) nebo je to jen teorie. Stejnětak ale nemám potřebu cokoli komukoli “dokazovat.” Prostě si to zkuste sami a pokud vám to funguje, super, pokud ne, musíme najít jinou techniku nebo i jiného průvodce. Spiritualita v tomto 100% respektuje individualitu každého z nás.

Je ale normální, že pokud jste se dosud spiritualitou nezabývali, máte patrně celkem “otupělé smysly” a může nějakou dobu trvat, než se vám ta vnitřní anténa přenastaví na jemnější ladění. Řada lidí má ale i problém opačný, že anténa je otevřená až moc, takže se na ně hrne spousta vjemů a cítí se převálcovaní. Těm se říká tzv. vysoce citliví lídé nebo empati. Oboje vyžaduje nácvik, než se své vnitřní nástroje naučíte ovládat.

Typická témata duchovních konzultací

 • Diagnostika bloků v systému tělo-emoce-mysl-duše – co neumím já, umí léčitelé nebo experti na práci s energií,
 • Proces duchovního probuzení – obvykle náhlá a nečekená změna světonázoru a hodnot, která postaví život naruby,
 • Ztráta víry nebo náboženství – rešení nekompatibility mezi tradičním náboženským světonázorem a vlastní duchovní cestou
 • Tzv. “temná noc duše” – období odpojení se, kdy nic nedává smysl (nejvíc podobné depresi),
 • Pochopení a zpracování vizí nebo transcendentálních zážitků – což může způsobit pořádný zmatek v životě (mít vhledy je jen začátek, teď co s nimi),
 • Rozvoj intuice – každý má jiné intuitivní vjemy a je dobré vědět, jak je kultivovat,
 • Vysoká citlivost – můj asi dost radikální přístup se nezaměřuje na sebeobranu pro “přežití v negativním světě,” ale na nalezení vnitřní síly, která pak ten svět kolem mění – citlivost není jen dar, ale superpower
 • Pochopení ženské energie – zde je mojí specialitou pomoc ženám – dračicím, které mají paradoxně “až moc té mužské” (viz kurz Dračiče a lovkyně),
 • Hluboké a osudové vztahy – spřízněné duše, karmické vztahy, dvojplameny (o tomto tématu dělám i kurz Láska bez pozlátka)
 • Posvátná sexualita – alespoň základní orientace v tématu (jen teorie, praxi se nechte na doma – vhodné i pro páry),
 • Otevření se novým možnostem – rozvoj talentu a potenciálu, typický rozkol mezi tím, co “chceme dělat” a co “máme dělat” z hlediska duše (kam nás srdce táhne).

Úskalí duchovních procesů a deprese

Duchovní cesta je zkušenostní proces, který dává jednotlivci spoustu výzev. Dokáže být velmi nepříjemná a matoucí, než se vše vyčistí a začnete sklízet plody svého úsilí. Když si představíte opak každého bodu v seznamu nahoře, šlo by říci “odpojení se” a “ztráta směru, smyslu a motivace” nebo “neschopnost vidět možnosti a cestu ven” – tedy všudypřítomná deprese.

Depresi lze často, byť ne vždy, charakterizovat jako odpojení se od své duchovní podstaty. Jinými slovy jedete totálně na autopilota nic neprožíváte naplno, jakoby tam ani nejste. A aby to bylo jednoduché, některá období duchovních změn (například tzv. “temná noc duše” nebo liminalita v transformaci) se naopak symptomaticky projevují podobně jako deprese. Změnou hodnot nastala potřeba se odpojit od dosavadního způsobu života. To staré odešlo, to nové ještě není a to mezi tím je dost peklo, které někdy trvá i měsíce či roky.

Běžná psychologická péče oboje z neznalosti obvykle řeší nasazením léků! To celý proces buď zabrzdí nebo prodlouží až o několik let a následně pak dotyčný nejednou řeší i závislost na antidepresivech. Vůbec nejsem proti medikaci tam, kde má své opodstatnění, ale vyloučení spirituálních příčin deprese, úzkostí a dalších problémů by mělo být jedním z prvních kroků, které jí předcházejí. V případě potřeby mám na seznamu osvícené a rozumné psychoterapeuty, psychology i psychiatry, kteří těmto tématům rozumí. Problém tohoto typu totiž nemůžeme řešit se stejným nastavením mysli, které jej způsobilo. Musíme se dostat o patro výš a podívat se na něj z nadhledu.

Proč jít na konzultace ke mně

O tuto tématiku jsem se začala zajímat v dětství nad knížkami o indiánech, ale moje duchovní cesta začala naplno někdy v roce 1991, cca v 16 letech. Neprošla jsem si tedy duchovním probuzením, tak, jak jím procházejí dospělí. Neuslyšíte ode mne příběh typu “byla jsem slepá, pak jsem prozřela a teď vám o tom povím.” Naopak, veškerá moje filozofie, kterou dnes učím, byla celkem jasná už v mých 19 letech a od té doby ji jen cizeluji a testuji v praxi. Za těch 30 let se osvědčila.

Je to takový mix ovlivněný zejména severoamerickým šamanstvím, budhismem a hinduismem (jóga, energetický systém těla) a to vše ukotveno v našem středoevropském pohanství. Za spiritualitou nemusíme nikam cestovat, máme jí u nosu – od dávných Keltů, Slovanských mýtů (Libuše byla nejen kněžna, ale i kněžka!) přes renesanční alchymisty po kulturní odkaz křesťanských mystiků. Inspirace je tu spousta, magických míst taky. Ve své praxi se zaměřuji se na propojení s přírodou a respektování ročních období.

Také jsem cestou potkala neuvěřitelné učitele, ať již to byli léčitelé, koučové nebo šamani a vždycky mne překvapovalo, že mne vnímají jako jednu z nich, byť jsem neměla “odkroucené” roky ani certifikace, jako oni. Řadě z nich jsem pomáhala s marketingem a viděla jejich business ze zákulisí. Protože všechno, co učím, žiju v praxi, nejsem typický hltač knih ani chodič po kurzech. Nedávno jsem si nicméně udělala dvouletý kurz ceremonialistky, takže umím vést rituály od předporodních po pohřební, byť na ně nemám moc čas.

Od roku 1996 se, kromě své tvůrčí praxe a odblokování kreativity, věnuji tématu transformace, která se promítá prakticky do všech mých aktivit. Má vlastní práce se pohybuje na hranici uměleckých, podnikatelských a charitativních projektů, ale i vzdělávání a osobního rozvoje. Řadím se mezi tzv. multipotenciální lidi, kteří mají více, než jeden talent a více, než jednu kariéru. Žiji v multikulturním prostředí a jsem zvyklá hledat společnou řeč a podstatu věcí. Díky této různorodosti se nezaměřuji jen na jeden obor, ale znám potřeby a příběhy lidí ze zcela odlišných prostředí. Vnímavost a otevřenost mých klientů, spolupracovníků a studentů se teď staly devizou pro vás. Více O mně.

Propozice konzultací

 • Pro poskytování konzultací mám velice omezenou kapacitu, obvykle pouze několik klientů týdně a zpravidla přes den (večer a o víkendech učím kurzy).
 • Cena úvodního hloubkového sezení je 1.700 Kč za cca 2 hodiny, s možným přesahem max. 3 hodiny za stejnou cenu. Rezervu ponechávám pro případ, že narazíme na emočně náročné téma, které je potřeba před odchodem vhodně uzavřít. Sezení nad 3 hodiny jsou únavná a neefektivní.
 • Následné konzultace:
  • 400 Kč (cca 30-40 min) – motivační „check-in“ a kontrola „jak to jde“ (lze i jen po telefonu)
  • 700 Kč (cca 1 hodina) – „aktualizace stavu“ s adresováním běžných otázek a zadáním úkolů / doporučení
  • 1400 Kč (až 2 hodiny) – sezení „terapeutického“ typu s možností jít do hloubky
  • 2000 Kč (až 3 hodiny) – transformační sezení „až na kost“ včetně prostoru pro praktický nácvik nebo nějakou specifickou techniku
 • Sezení se konají online přes Zoom nebo osobně ve studiu na adrese Kodaňská 81/4, Praha 10 – Vršovice (hned u zastávky Ruská, tram 22, 13 a ve špičce i 4). Máte-li hlad nebo nutně potřebujete doplnit cukry luxusním dortíkem, můžeme také zajít dolů do kavárny FLAT. 🙂
 • Platba se provádí předem přes server Naučme se www.Naucmese.cz