Jak doopravdy (od)pouštět, co nás blokuje

Chceš se zbavit starých bolestí, zvyků a přesvědčení? Potřebuješ (od)pustit sobě nebo někomu jinému? Také chceš (o)pustit, co Ti už neslouží? Cítíš vnitřní bloky nebo těžko (o)pouštíš toxické vztahy a situace? Nauč se pouštět, co Tě drží zpátky.

Pro koho je tento kurz

Pouštět a odpouštět bychom měli umět všichni, ale málokdo se to naučil vědomě. V lepším případě to okoukáme od rodičů – pokud jsou v domácnosti oba a pokud to umí. Dovolím si tedy říci, že tento kurz je pro všechny, kteří se tímto tématem dosud nikdy nezabývali do hloubky. Úplně jistě je pro ty, kteří momentálně prožívají životní problémy, protože se cítí zaseklí a zablokovaní a nejde jim “nechat věci být.”

 • Nastal čas (o)pustit, co Ti už neslouží? Někdy je to práce, jindy bydliště nebo aktivita?
 • Chceš pustit z hlavy utkvělé myšlenky, bývalé toxické vztahy nebo špatné vzpomínky?
 • Ztratili jste někoho blízkého, nedaří se vám se odpoutat od myšlenek na něj a udělat si místo na něco nového?
 • Potřebuješ sobě nebo ostatním (od)pustit, ale cloumá Tebou vztek, bolest a zranění?
 • Uplíváš si na určitých věcech, zvycích nebo vzorcích chování, protože jsou známé a “bezpečné” i když Tě drží ve starých kolejích?

Pak je tento kurz přesně pro Tebe. A možná vůbec nejdůležitější je pro mladé lidi, kteří teprve stojí na začátku své cesty a (našteští) ještě nezažili peklo, které přichází se zklamáním a zraněním ve vztazích, pokud se neumíme odpoutat a jít dál. Ráda bych, aby se naučili pouštět a odpouštět hned a vůbec si tohle nemuseli projít.

Co Tě v kurzu čeká

Tento kurz pojímám spíš přednáškově, s prostorem pro průběžné dotazy a sdílení. Není tu prostor na terapeutickou práci, možnost jít do hloubky s vlastním příběhem a zahojit se. To budete muset udělat doma nebo za pomoci nějakého průvodce. U mne je cílem dát vám komplexní orientaci a nástroj, díky kterému si svou situaci můžete snadno diagnostikovat a rozhodnout se pro další postup. Co si tedy probereme:

 • 7 forem (od)pouštění, jak jsme je vydefinovali v rámci metodiky Anatomie hodnot
 • Roli sebe přijetí a odpuštění sami sobě v procesu pouštění
 • Negativní emoce, ve kterých se skrývá zdroj energie pro změnu, pokud je nasměrujeme a transformujeme
 • Propojení emočních blokací a těla – kde v těle máme uložená zranění a jak se mohou projevovat (včetně nemocí)
 • 7 základních negativních přesvědčení pro rychlejší diagnostiku (jinak na ně dělám samostatný kurz, to je na dlouho)
 • Nápady na osobní rituály, které vám pomohou fyzicky reprezentovat vaše rozhodnutí a kroky při pouštění toho starého

Let Go – 7 forem (od)pouštění

V rámci projektu Anatomie hodnot (což je taková gigantická hierarchická mapa lidských hodnot, principů a kvalit), jsme sekundárně objevili sekvenci 7 hodnot, které se týkají principu pouštění starých věcí a nacházení úlevy. Jsou součástí komplexního systému ve velmi specifické pozici, jakoby klíčem k otevření léčebných a sebepoznávacích procesů. Druhým podobným klíčem je pak sedm forem vděčnosti, které s tímto souvisí. Samy o sobě to nejsou tak světoborné či nové myšlenky, ale jejich vzájemná souhra je magická.

Dohromady tvoří oblokovávací mechanismus, který je potřeba projít od těch nejvíce hmotných a hmatatelných aspektů (to jsme schopni pojmout v jakékoli emoční situaci) po ty jemné a éterické (na které se musíme postupně připravit):

 1. Rozdávání – Tohle je společný pojem pro zbavování se fyzických věcí, které reprezentují naše staré já (od starého oblečení po vyčištění garáže). Věříme v recyklaci, takže spíš ty nasyslené věci rozdáváme nebo dáme na charitu, než vyhazujeme, ale rozumíme si 😉
 2. OdpočinekCože? Co ten s tím má společného? No právě. Pokud potřebujete něco pustit, musíte se uvolnit. A lidé, kteří mají zejména kreativní pudy a tendence jet scénáře ve své hlavě, odpočívat neumí. Musíte zjistit, jak nabrat síly a jak se opečovat, abyste ty další kroky zvládli.
 3. Vzdání seNo tak to už vůůůbec! Oni mi ublížili! Musím bojovat! A jsme u toho. Zatímco vy se vztekáte, ten druhý tam venku tančí. Jenže právě na této třetí úrovni, která má co dělat s odvahou a bojem, je obrovský zdroj energie. Vztek je palivo, jen ho nalít do té správné nádrže.
 4. Odpouštění – Teprve teď jsme u srdce, u toho pravého citového odpouštění. Odpoutáváme se od lidí, které milujeme, ale ublížili nám. Hledáme způsoby, jak se otevřít novým vztahům, jak znovu důvěřovat. A, co je nejdůležitější, musíme zapojit sebelásku a odpustit sami sobě.
 5. Sebepřijetí – Tohle je úroveň pravdy, kde se pravdě můžeme (teď už beze vzteku a láskyplně) podívat do očí. Pravdou je, že ve všech vztazích jsou vždycky dva a že, i když si to nechceme přiznat, jsme sehráli svou roli. Pravdou je, že i oběť si může vybrat, zda se chce dál cítit jako oběť. Už to nejde okecat. Máme volby a musíme sami sebe přijmout se vším všudy.
 6. Nesouzení – Tohle je v dnešní “lajkovací” době velká výzva. Jsme zvyklí (velmi ostře) soudit sebe i ostatní. Co soudit, odsuzovat. Teď nastal moment, kdy musíme přehodnotit, jak vlastně přemýšlíme o sobě a o ostatních a “pustit” naše zaseklé představy o světě.
 7. Nelpění – Jestli jste došli až sem, tak jste tak trochu Budhové. On je také celý Budhismus právě o tomhle konceptu. Když se naučíte dělat věci bez předsudků a představ o tom, jak se to má stát, bez očekávání, spousta věcí se uvolní. Tato nejvyšší úroveň pouštění je ve své podstatě duchovní – naučíte se dělat věci bez nároků na výsledek, prostě proto, že stojí za to je dělat. Cesta se stává cílem.

Proč přijít na kurz ke mně?

Tématu pouštění “starého já” se věnuji od roku 1996 v rámci odblokovávání tvořivosti. Učím kurzy kreativity, kde je toto téma stěžejní a centrální. Později jsem spolu s mezinárodním týmem vytvořila zmiňovanou metodiku Anatomie hodnot, ve které se toto téma krystalizovalo a usadilo do kontextu dalších mechanismů. Má práce se pohybuje na hranici uměleckých, podnikatelských a charitativních projektů a osobního rozvoje. To, co tu učím, praktikuji v denním životě.

Odměnou mi je vysoká adaptabilita na různá prostředí, vítání změn a nových výzev a hlavně příležitost rozvinout dlouhé a extrémně hluboké vztahy. Jen pro představu, s mým manželem jsem přes 25 let, oba pracujeme doma, spolupracujeme na projektech a jsme spolu prakticky 24/7 – a to člověk musí sakra umět odpouštět. Mám ale i velice silné vztahy s celou řadou dalších lidí, se kterými tvořím nebo spolupracuji, s nejbližšími přáteli a rodinou. Všude tam musím pořád aplikovat všech sedm vrstev, které jsme v Anatomii hodnot objevili, jinak by to nefungovalo.

Propozice kurzu

 • Pořadatel: Subjektiv z.s.
 • Místo konání: Studio Subjektiv v Hale 40, Pražská tržnice v Holešovicích (poblíž prodejny Alza) – mapku dostanete mailem
 • Čas: Večerní kurz 18:00 – 20:00
 • Maximální počet účastníků: 10
 • Prostor pro vaše dotazy: průběžně, plus závěrečná diskuze cca 30 minut
 • Materiály: cena zarhnuje obsažné tištěné materiály pro domácí studium
 • Pohoštění: cena zahrnuje drobné pohoštění, teplé a studené nápoje

Přijď a přiveď přátele 🙂

Aktuální datum a přihlášení:

 • Přihlášky a platby zprostředkovává server Naučmese.cz a lze platit kartou online – VIZ PROKLIK NÍŽE.
 • Lektoři jsou vypláceni až po uskutečnění kurzu. Veškerou komunikaci ohledně plateb nebo storna, prosím, řeš přímo s nimi, jsou vstřícní a profesionální.

Pokud se Ti datum nehodí, lze si na Naučmese.cz vytvořit účet a přidat si kurz na seznam přání. Dostaneš pak automaticky oznámení, jakmile bude vyhlášen nový termín.