Láska bez pozlátka: Druhy vztahů a propojení

Láska není jen o romantickém partnerovi na celý život. Je to hybná síla přírody, která se projevuje v nekonečných variacích od mateřské lásky po lásku ke zvířatům. Někdo je naše spřízněná duše, někdo dvojplamen a o dalším říkáme, že máme „karmický vztah.“ A co teprve, když se do toho zamotá sexualita a přitažlivost! Pojďme si ty jednotlivé druhy vztahů pojmenovat a otevřít se jim.

Pro koho je tento kurz?

Je snad někdo, kdo nechce být milován a nechce lásce a vztahům lépe porozumět? Pokud jste se těmito tématy dosud nějak výrazněji nezabývali, pak je tento kurz pro vás a je jedno, jestli je vám 16 nebo 61. V posledních desetiletích se nám ale otevřely nové možnosti vztahů. Co bývalo nemyslitelné je dnes běžně přijímáno. Máme polyamorii, tantru, fluidní pohlaví a ne, není to totéž jako mít fluidum.

V ezo kruzích se zase roztrhl pytel s myšlenkou, že některé vztahy jsou tak nějak kosmické. Dřív se věřilo na osudovou lásku, dnes slyšíme o spřízněných duších, dvojplamenech a karmě. Pokud patříte mezi ty, kdo narazili na tato témata, případně narazili hlavou o zeď karmického vztahu (a že to dokáže bolet), pak je tento kurz právě pro vás.

Co Tě v kurzu čeká?

Tento kurz pojímám jako lekci kombinovanou s vaším sdílením. Každý jsme jiný, každý vztah je jiný a i když se tu budu snažit o jistou kategorizaci, vždycky je to hlavně o Tobě a Tvém příběhu. Mým cílem je vytvořit příjemné a bezpečné prostředí, kde si můžeme povídat o hlubokých, osobních a možná i intimních věcech. Vždycky ale budeš sdílet jen tolik, kolik je Ti příjemné.

Společně se podíváme na tato témata:

 • Srdce jako elektromagnetická anténa
 • 7 forem lásky, jak jsme je definovali v rámci projektu Anatomie hodnot (byť tam jsme to adaptovali od Starých Řeků – takže nic až tak nového)
 • Láska a energetický systém našeho těla (aneb “co se to se mnou děje”)
 • Alespoň základní přehled tématu gendru a sexuální orientace (aneb “jak to různí lidé mají různě”)
 • Posvátná sexualita (toto téma jenom naťuknem a praxi si necháme na doma)
 • Karma, vazby, napojení (a co dělat, když jsme se propojili až moc)
 • Spřízněné duše a dvojplameny (v čem se liší mezi sebou a od normálních vztahů)
 • Novodobé nestandardní vztahy – co když to jde i zcela jinak (polyamorie, blending, bromance, přátelství s výhodami, asexualita atd.)
 • Láska ke zvířatům – od parťáctví po léčení a whispering

Láska není vzácná, naopak, je všude kolem

Zdá se, že dnešní pop kultura nám lásku pořádně zredukovala na jednoho prince na bílém koni či princeznu, kterou princ hrdinně zachrání. Pak máme ikonickou lásku matky k dítěti (otcové jako by v tomto neexistovali). Sourozenecká láska se zdrcla na hašteření teenagerů. Láska je něco „vzácného,“ co si máme schovávat pro pár vyvolených a důvěryhodných. Něco tu hodně drhne.

Láska ve skutečnosti vzácná není. Je jednou z hybných sil lidstva, takže je opravdu všude a za vším. Můžeme jí mít nevysychající zdroj a sprchovat jí celý svět kolem nás. To, co je problematické, jsou vztahy. Pochopení různých vrstev a forem lásky je prvním krokem. Za jedno sezení to nevyřešíme, ale můžu Tě naučit formy lásky a pocitů pojmenovávat, utřídit si je a pak díky tomu prožívat kvalitnější vztahy všeho druhu, nejen ten jeden romantický.

Škatulky neškatulky

“A proč to pořád musíš definovat a pojmenovávat?” zeptal se mne můj dvojplamen, “To Ti nestačí, že máme úžasné napojení?” Chápu ho. Odmalička bylo jeho cílem nebýt v nějaké škatulce, být přijímán tak jak je, se všemi jeho nestandardními schopnostmi a napojeními. Jenže já kolem sebe vidím to utrpení, které vznikne ve chvíli, kdy objevíte někoho s takovýmhle nábojem a máte to nějak pojmout a zpracovat. Zamilování se, ta věc o které psali po tisíciletí básníci, je vedle toho legrace. Tohle je jako když vás přejede nákladní vlak a kdo to nezažil, nepochopí. Jenže mé milé spirituální dvojče je o 13 let mladší a v Asii. Vůbec mu nedochází, že my tady na Západě prostě musíme škatulkovat a rozumět věcem, jinak se z toho chceme zbláznit.

Nikdy jsem neměla standardní vztahy. Ty moje byly vždycky hluboké, intenzivní a z většiny kreativní. Dospívání jsem strávila s nejlepším kamarádem v gay klubech, protože tam kluci uměli líp tancovat. Mnozí z mých přátel byli cizinci dočasně žijící v Praze a tak jsem se naučila jít do hlubokých přátelství rovnou, dokud jsou tady, bez nároku na to, že se mnou zůstanou. O svých postižených kamarádech jsem věděla, že patrně zemřou dřív, než bych si přála – naučili mne užívat si každou minutu.

S manželem jsem přes 25 let, přičemž jsme spolu 24/7, pracujeme z domova a spolupracujeme na stejných projektech. Shodli jsme se, že vlastně neznáme nikoho jiného s takto intenzivním vztahem a jasně, že je to občas ponorka. Ale jsem vděčná za každý den s ním, protože je o 40 let starší. To není překlep. Taky mne nikdy nezajímaly škatulky a bylo mi jedno, co si o nás kdo myslí.

Tenhle kurz tedy bude takovým tancem mezi škatulkováním a rušením škatulek. Na jednu stranu chceme najít ty společné znaky a pochopit mechanismy, které se pojí na ten či onen typ vztahů. Člověku hrozně pomůže, když ví, co ho může potkat nebo jaké to mívá fáze. Na druhou stranu pak ty škatulky stejně zahodíme a zkusíme se otevřít myšlence, že možné je dnes opravdu všechno. Jediné, na čem nakonec záleží, je, jestli se spolu cítíme dobře nebo ne, jestli máme ono úžasné napojení zvané láska.

Proč přijít na kurz ke mně?

Protože nemám předsudky a už nějakých 30 let mne zajímají právě tyto “nestandardní” vztahy. Taky je žiju. Jsou neobvyklé svou hloubkou, duchovním nábojem, kreativitou, energetickým napojením i intelektuální rovinou. Taky mne vždycky bavil sex a nestydím se za to. Zrovna píšu erotické romány a nevadí mi mluvit o intimních věcech. Vlastně si nedovedu představit, že bych měla nějaký povrchní vztah, kde bychom se bavili jen o počasí.

Na spoustu z těchto témat jsem narážela při provádění lidí jejich osobním nebo duchovním rozvojem. I moje ostatní kurzy jsou o tom, jak věci fungují, o mechanismech, kategoriích a typologiích. Tentokrát ale ráda posdílím i mé osobní příběhy, protože tady jde o lásku 🙂 Zeptejte se mne na cokoli, jsem otevřená kniha. Budu ráda, pokud mé zkušenosti a pohledy někoho inspirují.

Propozice kurzu

 • Pořadatel: Subjektiv z.s.
 • Místo konání: Studio Subjektiv v Hale 40, Pražská tržnice v Holešovicích (poblíž prodejny Alza) – mapku dostanete mailem
 • Čas: Dopolední kurz 10:00-12:30
 • Maximální počet účastníků: 10
 • Prostor pro vaše dotazy: průběžně, plus závěrečná diskuze, cca 1 hodina
 • Materiály: cena zarhnuje tištěné materiály pro domácí studium
 • Pohoštění: cena zahrnuje drobné pohoštění, teplé a studené nápoje

Přijď a přiveď přátele 🙂

Aktuální datum a přihlášení:

 • Přihlášky a platby zprostředkovává server Naučmese.cz a lze platit kartou online – VIZ PROKLIK NÍŽE.
 • Lektoři jsou vypláceni až po uskutečnění kurzu. Veškerou komunikaci ohledně plateb nebo storna, prosím, řeš přímo s nimi, jsou vstřícní a profesionální.

Pokud se Ti datum nehodí, lze si na Naučmese.cz vytvořit účet a přidat si kurz na seznam přání. Dostaneš pak automaticky oznámení, jakmile bude vyhlášen nový termín.