Mechanika kreativity: Principy a pravidla zdravé radostné tvořivosti

Chcete vědět, jak kreativita doopravdy funguje? Není to magie – má své principy a pravidla. Ať už jste umělci, podnikatelé, kutilové nebo vynálezci, můžete tvořit bez dramat kolem, zdravě, efektivně a hlavně dlouhodobě.

Pro koho je tento kurz?

Mechanika kreativity vám poskytne vhled do principů a pravidel, které spouštějí a umožňují rozlet lidské tvořivosti. Tyto principy jsou společné pro všechny formy a všechny úrovně:

 • Nezáleží, zda jste (nebo chcete být) tvůrčí na úrovni koníčků nebo používáte kreativitu profesionálně. Paradoxně, věci, které učím, se často neprobírají ani na uměleckých školách. I když pracujete jako tvůrčí profesionál, dost možná si tyto vnitřní mechanismy neuvědomujete.
 • Kreativita není jen doménou umělců a řemesel, projevuje se i v businessu (zakládání firem, projektů, vymýšlení nových služeb, výrobků, marketing, reklama atd.) a je na pracovištích čím dál víc žádána.
 • Možná překvapivě je tvořivost také nezbytným elementem vědecko-technických oborů (inovace, invence, výzkum), byť po prvotním nápadu následuje rigorózní technický proces.

Tento kurz je tedy pro všechny, kdo se zajímají o tvořivost v jakékoli formě, a to včetně těch, kteří tvrdí, že kreativní nejsou 🙂 Mohu také pomoci těm, kteří zažívají tvůrčí bloky a psychologické problémy související s kreativitou (bojí se začít, došla inspirace, neumí zvládat kritiku, zažívají kariérní propady, sebe-sabotáže, mají sebedestruktivní tendence apod.).

Každodenní tvořivost

V každodenním životě se tvořivost týká opravdu nás všech. Kreativita je dodává životu chuť a šťávu.  Měli bychom být schopni si užít botaté palety zkušeností, které nám život nabízí:

 • dát někomu originální dárek,
 • uvařit si neobvyklé jídlo bez receptu,
 • vyrobit si vtipnou masku na karneval,
 • zorganizovat nekonvenční párty,
 • najít si vlastní styl oblékání,
 • vyzdobit si domácnost tak, aby reflektovala naši osobnost.

Všichni jsme se s tvořivostí narodili. Ještě jsem nepotkala čtyřleté dítě, které by nebylo tvořivé. Někde potom byla ale tato naše schopnost postavena na zadní kolej a rodiče, škola a zaměstnavatelé začali upřednostňovat paměťové schopnosti, logiku, informace a výkonnost. Pak ale přijde šéf a řekne “Chci nějaké nekonvenční řešení.” Jenže jak, když doteď na nás všichni akorát tlačili a drželi nad námi bič? I tento paradox spolu probereme.

4 hlavní mechanismy kreativity

Kreativita má 4 hlavní oblasti, kterým je potřeba se věnovat a “ošéfovat si je,” aby vše fungovalo efektivně, zdravě a dlouhodobě. Neříkám, že to jde samo a snadno, ale ze zkušenosti vím, že to jde. Tři z nich vás mohu naučit a ta čtvrtá je na vás.

1. Interní ekosystém

Tohle je soubor osobních témat, která umožňují nejen kreativní rozvoj, ale i obecně spokojený život. Patří mezi ně například odvaha poznávat nové věci, pouštění starých přesvědčení a bolestí, zajišťování stálého přísunu inspirace atd. Jde tedy o odstranění osobních bloků a vytvoření zdravého vnitřního prostředí, ve kterém může kreativita vzkvétat. Není potřeba jí hledat, je potřeba jí udělat prostor a ona přijde sama. Nemůže nepřijít.

2. Duchovní dovednosti

Pro tvorbu potřebujete mít silného ducha. Musíte se umět soustředit, být neustále otevření, svobodomyslní, flexibilní, adaptabilní, vysoce vnímaví, vidět “big picture” a kontext, být intuitivní atd. Také musíte vidět ve věcech smysl, jinak u toho nevydržíte. To všechno jsou otázky propojení s vaší duší a nedají se řešit z pohledu ega (narativní mysli). Nebojte, není to duchařině ani náboženství, je to o vnímání své nejvyšší a nejsvobodnější části.

3. Tvůrčí proces

Teprve teď se dostáváme k tomu klasickému “Jak na to.” Jenže pozor – tvůrčí proces je zcela individuální. Takže vám poskytnu jakousi paletu nápadů, ze kterých se můžete inspirovat a ten vlastní proces si z toho poskládat. Také se budeme bavit o záludnostech, na které dávat pozor. Pojmenujeme si typické vzorce chování a jevy související s kreativním procesem, abyste si jich všimli, až přijdou – a věděli, co s nimi.

4. Mistrovství (know-how a řemeslo)

A tady neposloužím. Nebudu vás učit, jak namíchat barvy nebo hrát na piáno. Každá kreativní činnost má komponent řemeslnosti, know-how a zkušenosti. Musíte si oddřít ty hodiny tréninků, zahodit desítky prototypů a udělat spoustu chyb, než z vás budou mistři svého řemesla. Naštěstí, právě toto učí spousta škol a kurzů, takže se tomu můžeme věnovat jen obecně a dál je to na vás.

Proč přijít na kurz ke mně?

Tématu tvořivosti na této úrovni mechanismů a principů se věnuji od roku 1996. Kreativitu samozřejmě denně používám v rámci mé práce, která se pohybuje na hranici uměleckých, podnikatelských a charitativních projektů a osobního rozvoje.

Mám dlouhodobé zkušenosti s odblokováváním kreativity u amatérských i profesionálních tvůrců ze široké škály oblastí. Tento kurz vychází z této praxe, metodiky Umělcova cesta a metodiky Anatomie hodnot.

Propozice kurzu

 • Pořadatel: Subjektiv z.s.
 • Místo konání: Studio Subjektiv v Hale 40, Pražská tržnice v Holešovicích (poblíž prodejny Alza) – mapku dostanete mailem
 • Čas: Celodenní sobotní kurz 10:00 – 16:00 s krátkou přestávkou na oběd
 • Maximální počet účastníků: 10
 • Prostor pro vaše dotazy: průběžně, plus závěrečná diskuze cca 1 hodinu
 • Cena: 1500 Kč
 • Materiály: cena zarhnuje obsažné tištěné materiály pro domácí studium
 • Pohoštění: cena zahrnuje drobné pohoštění, teplé a studené nápoje

Přijď a přiveď přátele 🙂

Aktuální datum a přihlášení:

 • Přihlášky a platby zprostředkovává server Naučmese.cz a lze platit kartou online – VIZ PROKLIK NÍŽE.
 • Lektoři jsou vypláceni až po uskutečnění kurzu. Veškerou komunikaci ohledně plateb nebo storna, prosím, řeš přímo s nimi, jsou vstřícní a profesionální.

Pokud se Ti datum nehodí, lze si na Naučmese.cz vytvořit účet a přidat si kurz na seznam přání. Dostaneš pak automaticky oznámení, jakmile bude vyhlášen nový termín.