Bylinky a rosa: poklady, které máte pod nohami

Sundejme si boty

Letos v létě jsem při ranních procházkách se psem zavedla nový rituál – sundám si boty, projdu se ranní rosou a přitom si sbírám bylinky na čaj. Je to neskutečně osvěžující a uzemňující. Už teď vím, jak mi to bude v zimě chybět. O tom, že chození naboso má mnoho benefitů vím dlouho, také jsem to mnohým z vás doporučovala, ale i  tak jsem to nepraktikovala dost často.

Důvodů je spousta. Podlahy na mne bývají moc studené. Hned za chatou máme příšerně kamenitou cestu. Všude bodláky a šípky. Na našem pozemku se pořád ještě staví. Do “trávníku” to tu má daleko, viz můj loňský incident se šlápnutím si na hřebík. Nějak to nevycházelo. U mé oblíbené louky je ale dobře vysekaná zřídka frekventovaná cesta s jetelíčkem, takže tam to jde krásně. Šlo jen o to se rozhodnout, zavést si to jako zvyk a kašlat na to, co si pomyslí sousedi.

Ranní čaj

Druhá věc, která byla podobně nasnadě, ale nějak mne nikdy nenapadla, je, že ty samé bylinky, které roky sbírám a suším, si můžu nasbírat každé ráno na čerstvý čaj. Čaj z čerstvých bylinek mi vždycky přišel tak nějak slabý. Dokud jsem to neudělala po svém. Zalovila jsem v herbářích a překvapily mne věty jako “Nemá žádné známé negativní účinky” a “Vhodné k dennímu dlouhodobému používání.”

Bylinky studuji od dětství a mám vůči jejich síle obrovský respekt. Vím, že leckteré jsou ve větším množství jedovaté, jiné mají negativní účinky stejně, jako léky, další se mohou křížit s již podávanou medikací nebo mezi sebou. Odhaduje se, že v České republice roste až tisíc léčivých rostlin, pokud počítáme i ty kultivované cíleně. To mnohé z nás odradí: nejsme přece doktoři.

Nějak mne nepadalo pídit se po tom, které takto problematické nejsou. Poptala jsem se tedy i umělé inteligence a ta mi potvrdila totéž, co herbáře – existuje seznam bylin, které jsou vhodné pro můj ranní čaj, aniž bych musela příliš přemýšlet nad tím, kterou jsem si utrhla zrovna dneska a jestli jí je víc nebo míň. A ano, dají se celkem libovolně kombinovat. Každé ráno si tedy nasbírám hrst lístků a květů, rozstříhám na kousky do cca do ½ litru vody, 10 minut zlehka povařím a scedím. Hotovo!

Bylinky jako výživa

Na bylinky se totiž lze dívat i jinak, než jako na alternativní medicínu. Můžeme je vnímat jako výživu, coby komponent stravy, který přijímáme stejně jako špenát plný železa nebo rajčata kvůli obsahu lykopenu. Konec konců, taková rukola se současně řadí mezi zeleninu i mezi bylinky. A to nemluvím o široké škále bylinek, které současně používáme jako koření pro jejich chuť. Ano, i z těch se dá dělat čaj!

Řada bylinkářů využívá formu silného bylinného nálevu, kdy se vezme velké množství sušené rostliny (například několik hrstí) a nechá se dlouhodobě louhovat, zpravidla přes noc. Pokud si uděláte čaj za pět minut, rozpustíte především aromatické komponenty. Při dlouhém louhování se ale rozpouští i „pevné“ látky jako vitamíny a minerály. Takový silný nálev se pije jako výživový doplněk. Tady už hodně záleží na výběru rostliny, takže o tom třeba jindy. Bylinky je ale dobré vnímat jako rostliny, které můžeme konzumovat, stejně jako ovoce, zeleninu nebo obilniny. Výživa nám roste pod nohama zadarmo.

Zkuste to také – pár tipů

  • Bylinky rostou skoro všude: Budete se divit, ale následující bylinky najdete i v městském trávníku v parku. Jen si najděte místo dál od silnice, které není v oblibě u pejsků, tedy dál od vstupu do parku nebo od chodníků. Taky je zkuste nekrást z cizích pozemků 🙂 U starších rostlin, zejména pod odkvětu, může být chuť hodně koncentrovaná, takže od půlky léta spíš hledejte v sekaných trávnících a loukách.
  • Sbírejte kdykoli: Herbáře radí, ve kterém období bylinky sbírat a jestli ráno či večer. Neřešte to. To se týká sběru pro zpracování a uložení. Každá čerstvá bylinka je plná užitečných látek, jen v některých obdobích roku jsou výživnější, stejně, jako například zelenina. Prostě sbírejte těsně před tím, než si chcete udělat čaj. Některé bylinky ihned zvadnou, to neva. Na pravidelně sekaných loukách kvetou rostliny i několikrát do roka, takže leccos můžete sklízet až do podzimu.
  • Květ, listy nebo nať: Odborníci také radí, ve které části je nejvíc léčivých látek. Zde jsem vybrala rostliny, které si prostě jen utrhnete, když je uvidíte. Níže indikuji, zda sbírat jenom květ, jen listy nebo nať (tedy květy se stonkem a listy). Pokud nechcete být báby kořenářky, kořeny hrabat nebudeme, semena taky neřešte.
  • Zkontrolujte si kontraindikace: Zejména pokud máte různé alergie nebo pokud užíváte léky, pročtěte si popisy bylinek, které jsou v odkazech, a nastudujte si potřebné informace. Stačí to udělat jednou a pak už víte, co smíte a co ne.
  • Naučte se je rozlišovat: Umět poznat základních 20 bylinek od ostatních rostlin by mělo být životní dovedností každého člověka. Jestli to neumíte, možná to indikuje vaše odpojení od přírody a o to víc byste se měli snažit se to naučit. Některé druhy jsou si podobné, takže se naučte znaky, kterými se liší. Například jetele máme asi 11 druhů, ale léčivý je jen jetel luční, jitrocel chcete ten kopinatý, nikoli ten prostřední nebo větší.
  • Kombinujte a střídejte: Mám ve zvyku si vzít tak 3-5 druhů na jeden čaj. Na obrázku jsem jich během čtvrthodinky nasbírala 10, ale to je pro ilustraci. Náhodným prostřídáním druhů bylinek se vyvarujete jejich přílišnému používání. Pro každodenní čaje se držte seznamu „Byliny vhodné pro každodenní použití“ a byliny ze seznamu „Byliny vhodné k použití několikrát týdně“ můžete zařadit na střídačku.
  • Duchovní rituál: Sběr bylin je součástí tisíce let staré duchovní praxe. Mne to naučila babička, která k doktorům doslova celý život nechodila. Udělejte si ze sběru bylin osobní rituál, chvilku pro sebe, kdy se můžete naladit na přírodu a své předky. I jim rostliny pomohly přežít a být zdraví. Poděkujte svému tělu a prociťte jej. Užijte si ranní rosu na nohách. Poděkujte Matce Zemi. Nastavte tvář slunci. Vyslovte v duchu nebo nahlas svůj záměr nasbírat si byliny nebo i záměr pro dnešní den.
  • Požádejte, poděkujte: Naučte se vnímat rostliny jako živé bytosti a podle toho se k nim chovat. Zkuste se na ně naladit, možná vás překvapí, že to jde celkem snadno. Nechte výběr bylin na své intuici (je to skvělý trénink!). V duchu (nebo i nahlas) je požádejte, zda si smíte utrhnout. Někdy to odmítnou. Například jde o poškozené místo, které se snaží znovu osídlit, někdy jich je málo a chtějí vytvořit co nejvíc semen nebo bojují s nějakou nemocí či suchem. Berte si tam, kde je jich dostatek. Můžete jim i vysvětlit, na co jejich živiny potřebujete a že jste vděčni, že vás pomohou léčit a vyživovat. Určitě poděkujte. A ne, nebudete blázni. Budete funkčnější lidské bytosti schopné napojit se na přírodu kolem a využívat svou intuici.

Byliny vhodné pro každodenní použití (Bezpečné pro pravidelné užívání)

Ať mi nikdo neříká, že herbáře jsou nuda. Tyhle rostlinky zrovna k jídlu nejsou, ale vydaly by na celou telenovelu. Svízel přítula (takový ten roztomilý přítel, kterého se nemůžete zbavit), netýkavka nedůtklivá (holka, kterou prostě nedostaneš), čarovník pařížský (váš okouzlující francouzský milenec), čistec přímý (okresní hygienik), ďáblík bahenní (bacha na něj), lomikámen vždyživý (vemte ho na expedici kamkoli), nepatrnec rolní (people pleaser), ohnice obecná (dračice, se kterou si neradno zahrávat), ostřice ostrá (tchýně), rulík zlomocný (šéf), sléz přehlížený (chlap, co neví, že je krásný), skřípinka zmáčknutá (ženská, co neví, že je krásná), šťavel kyselý (soused), zběhovec plazivý (toho nechceš). Tenhle obrázek je z úžasné knihy Miloše Deyla “Naše květiny”, ke které napsal předmluvu profesor Větvička a nádherně ji ilustroval Květoslav Hísek. 🙂

Tyto byliny jsou bezpečné pro každodenní použití a bez významnějších rizik. Ta se navíc ještě sníží, pokud je budete střídat a používat v malém množství. Žádnou bylinu byste neměli pít denně déle než tři měsíce, protože si vůči jejím účinkům můžete vypěstovat rezistenci, takže vám pak k ničemu moc není. Takže střídat. Berte to jako malířskou paletu, ze které si každý den něco vyberete. Přidávám odkazy na popisy rostlin a jejich účinků od firmy Leros, našeho tradičního dodavatele bylin. Leros funguje pod odborným dohledem již 70 let a ročně zpracuje 400 tun bylin, takže bych je považovala za velmi věrohodný zdroj informací. U všech bylin, včetně těchto, si určitě nejdřív zkontrolujte kontraindikace!

V přírodě najdete:

  1. Kopřiva dvoudomá (Urtica dioica) [Nať před vykvetením] – Velmi výživná a skvělá pro celkové zdraví. Podporuje detoxikaci a posiluje imunitu. Jasně, je to žahavka. Sběr řeším tak, že ji nůžkami odstříhnu rovnou do košíčku. Na jaře se přidává i do jídel.
  2. Šípek (Rosa canina) [Plody po prvních mrazech] – Bohatý na vitamín C a antioxidanty. Podporuje imunitu a zdraví pokožky.
  3. Jitrocel kopinatý (Plantago lanceolata) [Listy před květem] – Podporuje zdraví dýchacích cest a trávení. Má protizánětlivé účinky a pomáhá při kašli.
  4. Jahodník obecný (Fragaria vesca) [Listy] – Chutný a mírně podporující celkové zdraví. Pomáhá při trávení a působí jemně močopudně.
  5. Ostružiník (Rubus fruticosus) [Listy] – Výživný a bezpečný pro každodenní použití. Podporuje imunitu a zdraví dýchacích cest.
  6. Maliník (Rubus idaeus) [Listy] – Přispívá ke komfortu před a během menstruace, podporuje vylučování vody a příznivě ovlivňuje trávení. Skvěle chutná.
  7. Pampeliška lékařská (Taraxacum officinale) [Kořen na podzim, listy na jaře před rozkvětem] – Podporuje funkci jater a ledvin. Působí močopudně a podporuje trávení. Koukněte na kontraindikaci, ale pokud je nemáte, můžete listy běžně používat. Dávají se i do salátů.
  8. Dobromysl obecná (Origanum vulgare) [Nať před květem] – Bohatá na antioxidanty, podporuje imunitu. Často se i pěstuje. Pomáhá při nachlazení a trávení.
  9. Heřmánek pravý (Matricaria chamomilla) [Květy] – Uklidňující a protizánětlivý. Skvělý pro běžné pití ve směsi, ale ne úplně každý den, pokud nejde o léčení.
  10. Lípa (Tilia cordata) [Květy] – Uklidňující a podporující imunitu. Vhodná pro každodenní užívání, ale ne dlouhodobě. Pomáhá při nachlazení a snižuje horečku.
  11. Mateřídouška (Thymus serpyllum) [Nať] – Podobné vlastnosti jako tymián, mírně uklidňující a podpůrná pro dýchací cesty. Pomáhá při kašli a nachlazení.
  12. Meduňka lékařská (Melissa officinalis) [Listy] – Uklidňující a podporuje trávení. Ideální na večer. Jinak ale kdykoli, je z ní osvěžující studený čaj s citrónem!
  13. Řebříček obecný (Achillea millefolium) [Nať, květy] – Podporuje trávení a snižuje zánět, ale může být silný při každodenním samostatném užívání. Střídejte, kombinujte.
  14. Řepík lékařský (Agrimonia eupatoria) [Nať] – Mírně stahující; úžasné životní tonikum se širokým spektrem účinků od trávení a vylučování po léčení pokožky.

Snadno si vypěstujete:

  1. Máta (Mentha spp.) [Listy] – Uklidňující a podporuje trávení. Pomáhá při bolestech hlavy a trávících potížích. Zkontrolujte si ale kontraindikace.
  2. Levandule lékařská (Lavandula angustifolia) [Květy] – Uklidňující a aromatická. Pomáhá při stresu a nespavosti.
  3. Rozmarýn lékařský (Rosmarinus officinalis) [Listy] – Stimuluje krevní oběh a paměť. Pomáhá při únavě a bolestech hlavy.
  4. Saturejka horská (Satureja montana) [Nať] – Podpora trávení a imunity. Pomáhá při nadýmání a nachlazení.
  5. Petržel zahradní (Petroselinum crispum) [Listy] – Podporuje trávení a zdraví močových cest. Má detoxikační účinky. V běžném množství bezpečná, ale lze se jí předávkovat. Byť tedy, kdyby to bylo vážné, tak nebudou mít v Libanonu salát Tabouleh jako národní jídlo, protože v něm je petržele tak hrst na porci. Mimochodem úžasný – doporučuji vyzkoušet.
  6. Měsíček lékařský (Calendula officinalis) [Květy] – Podpora zdraví kůže, protizánětlivé účinky, podpora trávení. Bezpečný a jemný, vhodný pro každodenní čaj.
  7. Černý rybíz (Ribes nigrum) [Listy] – Listy jsou skvělé na čaj pro podporu imunitního systému a detoxikaci. Podporuje zdraví cév a snižuje záněty.

Byliny vhodné k použití několikrát týdně (Bezpečné při střídmém užívání)

Tyto byliny jsou prospěšné, ale mohou být silnější nebo obsahovat látky, které vyžadují umírněnost při dlouhodobém užívání. Pokud nemáte konkrétní alergie nebo kontraindikace, můžete je zařadit několikrát týdně. Pamatujte, že sušené bylinky jsou koncentrovanější a silnější než čerstvé.

  1. Tymián obecný (Thymus vulgaris) [Nať] – Podporuje zdraví dýchacích cest a trávení. Má silné antibakteriální účinky. Vyloženě dlouhodobé používání se nedoporučuje, ale do směsí můžete přidávat často.
  2. Šalvěj lékařská (Salvia officinalis) [Listy] – Podpora hormonální rovnováhy a celkového zdraví. Má antibakteriální účinky a pomáhá při nadměrném pocení. Samostatně pouze krátkodobě, ve směsích přidávat nárazově.
  3. Třezalka tečkovaná (Hypericum perforatum) [Květy] – Přírodní antidepresivum, léčí pokožku a mnoho dalších potíží. Může se křížit s léky, antikoncepcí a výjimečně způsobit citlivost na slunce, takže používejte opatrně, ale používejte! Je to poklad.
  4. Jetel luční (Trifolium pratense) [Květy] – Obsahuje fytoestrogeny, takže je skvělý pro srovnání hormonů u žen, pokud ovšem neberete antikoncepci, jejíž účinky může narušit. Zkontrolujte si kontraindikace, ale rozhodně mu dejte šanci.
  5. Divizna velkokvětá (Verbascum thapsus) [Květy] – Podporuje zdraví dýchacích cest. Je bezpečná, ale nejlépe střídat s jinými bylinami.
  6. Sedmikráska obecná (Bellis perennis) [Květy] – Jemná, ale není tradičně užívána denně. Čaj má čisticí a močopudný účinek, dobrý při artritidě, dně a problémech s kůží.
  7. Bez černý (Sambucus nigra) [Květy] – Pomáhá při rýmě, kašli, nespavosti, cévních chorobách, detoxikaci a podpoře imunity. Květy se také smaží jako řízek. Bobule mají silnější účinky.
  8. Čekanka obecná (Cichorium intybus) [Kořen, květy] – Významné účinky na trávení. Kořen se běžně používá jako náhražka kávy (cikorka) a je základem oblíbené Melty. Květy mají jemnější účinek a hodí se do čajů.
  9. Přeslička rolní (Equisetum arvense) [Nať] – Podpora zdraví močových cest, posílení nehtů a vlasů díky obsahu křemíku. Bezpečná pro občasné užívání, ale ne dlouhodobě.
  10. Echinacea – Třapatka nachová (Echinacea purpurea) [Kořen, nať] – Podpora imunitního systému, zejména během nachlazení a chřipek. Častěji se používají extrakty z kořene, ale i nať je užitečná. Zkontrolujte si kontraindikace, pokud se vás netýkají, je to v pohodě.

Takže… je z čeho vybírat. Velmi doporučuji se podívat, co roste ve vašem okolí a udělat si vlastní výzkum. Můžete se také poradit s lékařem nebo lékárníkem, respektive léčitelem nebo bylinářem, zejména pokud berete léky, antikoncepci nebo trpíte konkrétními problémy. Názory na použití bylin se různí. Nikdy také nemůžeme vyloučit možnost alergií nebo nesnášenlivosti určitých složek. Snažila jsem se pro pro nás všechny najít inspirativní seznam rostlin, které se obecně nemusíme bát používat. Řadu z nich (ale ne všechny!) lze dávat i těhotným a dětem.

Chci vás jen inspirovat k tomu, abyste se více koukali kolem sebe. Čekanka na vás trpělivě čeká někde u cesty. Využívejte darů přírody, které máte na dosah… a pod nohama.

Bylinky a rosa: poklady, které máte pod nohami
Tagged on: