Mechanika kreativity: Principy a pravidla zdravé radostné tvořivosti

Chceš vědět, jak kreativita doopravdy funguje? Není to magie – má své principy a pravidla. Ať jsi umělec, podnikatelka, kutil nebo vynálezce, můžeš tvořit kontinuálně, zdravě a efektivně. Propady a dramata nejsou třeba. Nauč se tvořit s radostí.

Podzimní termíny

Cena: 1500 Kč

Pro koho je tento kurz?

Mechanika kreativity je dvoudenní víkendový kurz poskytující vhled do principů a pravidel, které spouštějí a umožňují rozlet lidské tvořivosti. Tyto principy jsou společné pro všechny formy a všechny úrovně kreativity:

 • Nezáleží, zda jste (nebo chcete být) tvůrčí na úrovni koníčků nebo používáte kreativitu profesionálně. Paradoxně, věci, které učím, se často neprobírají ani na uměleckých školách. I když pracujete jako tvůrčí profesionál, dost možná si tyto vnitřní mechanismy neuvědomujete a potýkáte se s tvůrčími bloky, obdobími sucha a nejistotou.
 • Kreativita není jen doménou umělců a řemesel, projevuje se i v businessu (zakládání firem, projektů, vymýšlení nových služeb, výrobků, marketing, reklama atd.) a je na pracovištích čím dál víc žádána.
 • Možná překvapivě je tvořivost také nezbytným elementem vědecko-technických oborů (inovace, invence, výzkum), byť po prvotním nápadu následuje rigorózní technický proces.

Tento kurz je tedy pro všechny, kdo se zajímají o tvořivost v jakékoli formě, a to včetně těch, kteří tvrdí, že kreativní nejsou 🙂 Mohu také pomoci těm, kteří zažívají tvůrčí bloky a psychologické problémy související s kreativitou (bojí se začít, došla inspirace, neumí zvládat kritiku, zažívají kariérní propady, sebe-sabotáže, mají sebedestruktivní tendence apod.). Tyto bloky se projevují v každé fázi tvůrčího rozvoje od nejistých počátků po zvládání hvězdné kariéry a úspěchů.

Každodenní tvořivost

V každodenním životě se tvořivost týká opravdu nás všech. Kreativita je dodává životu chuť a šťávu.  Měli bychom být schopni si užít botaté palety zkušeností, které nám život nabízí:

 • dát někomu originální dárek,
 • uvařit si neobvyklé jídlo bez receptu,
 • vyrobit si vtipnou masku na karneval,
 • zorganizovat nekonvenční párty,
 • najít si vlastní styl oblékání,
 • vyzdobit si domácnost tak, aby reflektovala naši osobnost.

Všichni jsme se s tvořivostí narodili. Ještě jsem nepotkala čtyřleté dítě, které by nebylo tvořivé. Někde potom byla ale tato naše schopnost postavena na zadní kolej a rodiče, škola a zaměstnavatelé začali upřednostňovat paměťové schopnosti, logiku, informace a výkonnost. Pak ale přijde šéf a řekne „Chci nějaké nekonvenční řešení.“ Jenže jak, když doteď na nás všichni akorát tlačili a drželi nad námi bič? I tento paradox spolu probereme.

4 hlavní mechanismy kreativity

Kreativita má 4 hlavní oblasti, kterým je potřeba se věnovat a „ošéfovat si je,“ aby vše fungovalo efektivně, zdravě a dlouhodobě udržitelně. Neříkám, že to jde samo a snadno, ale ze zkušenosti vím, že to jde. Tři z nich vás mohu naučit a ta čtvrtá je na vás.

 1. Interní ekosystém – tohle je soubor osobních témat, která umožňují nejen kreativní rozvoj, ale i obecně spokojený život. Patří mezi ně například odvaha poznávat nové věci, pouštění starých přesvědčení a bolestí, zajišťování stálého přísunu inspirace atd. Jde tedy o odstranění osobních bloků a vytvoření zdravého vnitřního prostředí, ve kterém může kreativita vzkvétat. Tvořivost není potřeba hledat, je potřeba jí udělat prostor a ona přijde sama. Nemůže nepřijít.
 2. Duchovní dovednosti – pro tvorbu potřebujete mít silného ducha. Musíte se umět soustředit, být neustále otevření, svobodomyslní, flexibilní, adaptabilní, vysoce vnímaví, vidět „big picture“ a kontext, být intuitivní i velice odolní. Také musíte vidět ve věcech smysl, jinak u toho nevydržíte. To všechno jsou otázky propojení s vaší duší a nedají se „okecat myslí,“ tedy řešit z pohledu ega. Jsou prostě o patro výš. Nebojte, není to duchařině ani náboženství, je to o vnímání své nejvyšší a nejsvobodnější části.
 3. Tvůrčí proces – teprve teď se dostáváme k tomu klasickému „Jak na to.“ Jenže pozor – tvůrčí proces je zcela individuální. Takže vám poskytnu jakousi paletu nápadů, ze kterých se můžete inspirovat a ten vlastní proces si z toho poskládat. Také se budeme bavit o záludnostech, na které dávat pozor. Pojmenujeme si typické vzorce chování a toxické jevy související s kreativním procesem, abyste si jich všimli, až přijdou – a věděli, co s nimi.
 4. Mistrovství (know-how a řemeslo) – A tady neposloužím. Nebudu vás učit, jak namíchat barvy nebo hrát na piáno. Každá kreativní činnost má komponent řemeslnosti, know-how a zkušenosti. Musíte si oddřít ty hodiny tréninků, zahodit desítky prototypů a udělat spoustu chyb, než z vás budou mistři svého řemesla. Naštěstí, právě toto učí spousta škol a kurzů, takže se tomu můžeme věnovat jen obecně a dál je to na vás.

Proč přijít na kurz ke mně?

Tématu tvořivosti na této úrovni mechanismů a principů se věnuji od roku 1996. Kreativitu samozřejmě denně používám v rámci mé práce, která se pohybuje na hranici uměleckých, podnikatelských a charitativních projektů a osobního rozvoje. Díky této různorodosti se nezaměřuji jen na jeden svůj obor, ale znám prostředí a potřeby lidí ze zcela odlišných projektů. Podařilo se mi definovat jejich společné jmenovatele a podprahové principy, které teď učím v rámci Mechaniky kreativity.

Mám dlouhodobé zkušenosti s odblokováváním kreativity u amatérských i profesionálních tvůrců ze široké škály oblastí. Tento kurz vychází z metodiky Umělcova cesta, principů Anatomie hodnot, ale především z praxe. Jednak z mé vlastní, ale potažmo z i druhé ruky, protože s lidmi o kreativitě neustále mluvím, ať už neformálně, v roli koučky nebo v rámci projektů se spolupracovníky a klienty. Jejich zkušeností si nesmírně vážím a jsem vděčná za ochotu sdílet se mnou i hluboká osobní témata. Jejich otevřenost je teď devizou pro vás a jedinečným know-how.

Propozice kurzu:

 • Pořadatel: Michaela Freeman
 • Místo konání: Kodaňská 81/4, Praha 10 – Vršovice (hned u zastávky tram Ruská, vchod za stromy vedle kavárny FLAT)
 • Čas: V sobotu i v neděli 10:00-16:00 s přestávkou na oběd (přijď, prosím, o něco dříve)
 • Prostor pro vaše dotazy: průběžně
 • Maximální počet účastníků: 10
 • Cena: 1500 Kč
 • Materiály: cena zahrnuje tištěné obsažné materiály pro domácí studium
 • Pohoštění: cena zahrnuje drobné pohoštění, teplé a studené nápoje

Přihlášky a platby

 • Kde se přihlásit: Přihlášky a platby zprostředkovává server Naučmese.cz
 • Platby: Platí se kartou online.
 • Storno a otázky kolem přihlašování: Lektoři jsou vypláceni až po uskutečnění kurzu. Veškerou komunikaci ohledně plateb nebo storna, prosím, řeš přímo s pracovníky Naučme se, jsou vstřícní a profesionální.
 • Pokud se Ti datum nehodí: Na Naučme se si lze vytvořit účet a přidat si kurz na seznam přání. Dostaneš pak automaticky oznámení, jakmile bude vyhlášen nový termín.
 • Organizační dotazy: S otázkami ohledně programu a organizace se můžeš kdykoli obrátit na tel: 605 113 327 nebo e-mail info@michaelafree.cz

Přijď a přiveď přátele 🙂