Mechanika odvahy: Najdi sebejistotu, autentičnost a integritu

Odvaha nejsou jen hrdinské činy. Nauč se říkat nahlas, co si myslíš a cítíš. Odlož masky, ukaž svou jedinečnost a nebuď jako ostatní. Přece můžeš okolí sdělit své potřeby, přání a říci si o to, co Ti náleží! A určitě si můžeš dovolit jít za svými sny a cíli. Získání sebejistoty není magie, je to o práci na sobě. A výsledek stojí za to!

Podzimní termíny

Cena: 1500 Kč

Pro koho je tento kurz

Tento kurz je určen všem, kteří bojují s nízkým sebevědomím, obavami, strachy, nejistotou a maskami. Jste-li ochotni je konečně odložit, je tento kurz právě pro vás. Už nemusíte hrát hodné holčičky a chlapečky, můžete být sami sebou a svobodně se nadechnout. Kurz nenahrazuje terapeutická sezení, ale supluje, co nás měli naučit ve škole – vysvětluje, jak vlastně odvaha funguje, jaké jsou její principy a souvislosti.

Co Tě v kurzu čeká

Tento kurz pojímám spíš přednáškově, s prostorem pro průběžné dotazy a sdílení. Budu se snažit přijít na kloub vašemu konkrétnímu příběhu, ale obecně tu není tu prostor na terapeutickou práci. Cílem kurzu je dát vám komplexní orientaci a určit si další kroky. Společně si probereme tato témata:

 • Sebediagnostika – jak jste na tom a co je potřeba ošéfovat
 • 7 forem strachu a negativních přesvědčení podle metodiky Anatomie hodnot
 • 13 vrstev (kvalit) odvahy podle metodiky Anatomie hodnot
 • Fyzické aspekty strachu – obranné reakce, souvislost mezi strachem a stresem
 • Související témata – sebeznalost, autenticita, integrita, osobní hranice, rozhodování atd.
 • Odvaha a akčnost – tohle celé téma není o mluvení, ale o dělání – o činech
 • Kontext – 6 stěžejních aspektů (dle Anatomie hodnot), které tvoří „podhoubí“ pro odvahu
 • Kde se bere odvaha – praktické kroky pro budování odvahy
 • Empowerment – jak dorůst do své síly (seznámení s procesem)
 • Celostní přístup k překonávání strachů a traumat (propojení těla, mysli a duše)

Za vším hledej odvahu

Běžně učím kurzy zaměřené na odblokování kreativity a různá témata osobního rozvoje, ale u všech zas a znovu narážíme na společné téma – odvaha. Účastníci a klienti trpí strachy, nejistotami, obavami, cítí se zmateni nebo se neumí rozhodovat. Jeden se bojí požádat šéfa o vyšší plat, další se bojí začít malovat, někdo jiný řeší, jak pozvat děvče na rande. Nakonec vždycky skončíme u odvahy.

Opravdu to není o „komunikaci“ – je to o odvaze. Když se totiž nebojíte, komunikujete často, snadno, dostatečně a obvykle i srozumitelněji. Pokud řeknete něco špatně, zasmějete se tomu a je to. Když něco není jasné, prostě se zeptáte. Pokud vám řeknou „ne,“ alespoň víte, na čem jste, a jdete dál. Jednoduché že? Snadno se to řekne, podstatně hůře dělá. Ale jde to!

Sdílej, co je uvnitř

Když lidem neukážeme svůj talent, nebudou tleskat – a bez potlesku ztratíme motivaci. Pokud lidem nesdělíme své potřeby a přání, těžko můžeme čekat, že nám je splní.  Pokud jim je řekneme, ale naše činy neodpovídají našim slovům, nebudou se snažit nám vyjít vstříc nebo pomáhat. Klíčovým slovem tu tedy není jen téma strachů, ale i téma pravdivosti vůči sobě a ostatním – autentičnost a z ní vyplývající integrita.

Pro pochopení odvahy musíme znát její vnitřní mechaniku – propletenec témat jako jsou instinktivní obranné reakce, komfortní zóna, vnitřní cenzor (kritik), přijetí zodpovědnosti, ochota se měnit, ochota vést, sebe-sabotáž atd. Určitě jste o nich slyšeli, ale jak si je poskládat do jasného obrázku?

Psychologie nabízí celou řadu technik na odblokování konkrétních strachů a vybudování lepšího sebevědomí. Mně v tom ale vždycky tak nějak chyběl onen důležitý aspekt – tělo. Když jsme zkoprnělí strachem, intelektuální procesy jsou nám dost k ničemu. Jsem tedy všemi deseti pro zážitkové workshopy, kde vás „donutí“ se fyzicky překonat. Ale tam zase chybí ta teorie. Často vlastně netušíte, co se s vámi děje. Na konci jste na sebe hrdí, ale nevíte jak stejnou věc aplikovat na běžné situace.

Sestavila jsem proto jasnou mapu, díky které se v tomto zauzleném a propleteném tématu zorientujete. Projdeme si všechny stěžejní body krok za krokem a sami ihned uvidíte, kde máte příležitosti ke zlepšování. Díky skupinovému kurzu také zjistíte, že vůbec nejste sami. I když máme každý jinou kombinaci strachů a nejistot, principy jejich překonání jsou kupodivu podobné. Pojďme se jim podívat na kořínek.

Proč přijít na kurz ke mně?

Tématu strachů se věnuji od roku 1996 v rámci odblokovávání tvořivosti a od roku 1999 v kontextu organizování a vyučování terapií za pomoci zvířat. Ve velkém se pak téma odvahy objevilo v projektu Anatomie hodnot, kde jde o jednu ze sedmi základních lidských hodnot.

Má vlastní práce se pohybuje na hranici uměleckých, podnikatelských a charitativních projektů a osobního rozvoje, což by bez překonávání strachů prostě dělat nešlo. Tam si neustále dáváte výzvy a děláte věci, které jste nikdy předtím nedělali. Takže to, co tu učím, praktikuji v denním životě. Samozřejmě, že nejsem dokonalá a ještě pořád mám, co zlepšovat. Ale pravdou je, že strachy mne obvykle už nezastaví od toho, co chci.

Nevylezla jsem na Everest, ani nepřeplula moře na bárce sama. Moje expertíza je spíš na straně ochoty jít do emočně náročných situací a jít do hloubky. Vlastně dost na kost. Odmalička říkám věci, jak jsou, a to i když to lidé nechtějí slyšet. Chápu, že občas mne za to nemusí mít rádi. I to je o odvaze.

Netušila jsem, že jednou tyhle věci budu vyučovat, ale evidentně je to potřeba. Mám vždycky obrovskou radost, když lidi vidím růst a otevírat se. Budu ráda, pokud mé poznatky někomu pomohou najít osobní sílu – respektive do ní dorůst. Ona už tam je, jen se schovává. Pojďme jí udělat prostor.

Propozice kurzu:

 • Pořadatel: Michaela Freeman
 • Místo konání: Kodaňská 81/4, Praha 10 – Vršovice (hned u zastávky tram Ruská, vchod za stromy vedle kavárny FLAT)
 • Čas: Dvoudenní víkendový kurz vždy od 10:00-16:00 s přestávkou na oběd (přijď, prosím, o něco dříve)
 • Prostor pro vaše dotazy: průběžně
 • Maximální počet účastníků: 10
 • Cena: 1500 Kč
 • Materiály: cena zahrnuje tištěné materiály pro domácí studium
 • Pohoštění: cena zahrnuje drobné pohoštění, teplé a studené nápoje

Přihlášky a platby

 • Kde se přihlásit: Přihlášky a platby zprostředkovává server Naučmese.cz
 • Platby: Platí se kartou online.
 • Storno a otázky kolem přihlašování: Lektoři jsou vypláceni až po uskutečnění kurzu. Veškerou komunikaci ohledně plateb nebo storna, prosím, řeš přímo s pracovníky Naučme se, jsou vstřícní a profesionální.
 • Pokud se Ti datum nehodí: Na Naučme se si lze vytvořit účet a přidat si kurz na seznam přání. Dostaneš pak automaticky oznámení, jakmile bude vyhlášen nový termín.
 • Organizační dotazy: S otázkami ohledně programu a organizace se můžeš kdykoli obrátit na tel: 605 113 327 nebo e-mail info@michaelafree.cz

Přijď a přiveď přátele 🙂