Může být nějaká nová dovednost mistrovsky zvládnuta po padesátce? (#AskMichaelaFree)

Většina dovedností ano. Některé výjimečné dovednosti vyžadují dlouhou dobu, ale, na druhou stranu, v průběhu následujících třiceti nebo více let budete mít stále více času. Mému manželovi je 88 let a žije aktivním životem plným plánů a projektů. Takže proč se do toho nepustit?

Jsou dovednosti, které velmi těží z raného tréninku, a některé kariéry, které kontextově nabízejí uplatnění pouze mladým lidem, například balet nebo moderní gymnastika. To neznamená, že se těmto věcem nemůžete věnovat a užívat si je i ve vyšším věku, jen pravděpodobně nebudete moci tyto činnosti vykonávat profesionálně. Ale v mnoha oborech dochází ke změnám. Například nyní vidíme na módních přehlídkách i modelky a modely ve zralém věku. Takže, pokud chcete bojovat proti věkové diskriminaci, může to stát za pokus.

Ve všech ostatních oblastech můžete strávit 5 let na jakékoli univerzitě a osvojit si úplně novou profesi. V 55 letech se můžete pustit do více než deseti let práce v oboru, který vás opravdu baví. S posouvajícím se důchodovým věkem se dost možná můžete těšit dlouhé kariéře v téměř jakémkoli oboru, který není fyzicky náročný.

Existuje jedno magické klíčové slovo, které by vám nemělo jen dodat odvahu, ale také odstranit jakékoli výmluvy – neuroplasticita. Dlouhou dobu vědci (a tím pádem i učitelé, zaměstnavatelé, lékaři a veřejnost) věřili, že mozek se vyvíjí v dětství a coby dospělý, zůstává v podstatě stejný. V roce 2016 obdržel vědec Michael Merzenich Kavliho cenu za neurovědy „za objev mechanismů, které umožňují zkušenostem a neuronové aktivitě přemodelovat mozkovou funkci.“ Byla to poslední kapka poznání v pomalu se naplňujícím poháru, který říkal – ‘Počkat! Mozek se mění a učí se po celou dobu, i v dospělosti.’

Samozřejmě, může to vyžadovat trochu více úsilí, ale váš mozek je vysoce přizpůsobivý jakékoli aktivitě, kterou se rozhodnete trénovat, a jakémukoli vzorci myšlení, který často opakujete. To se stalo nejen základem pro techniky sebezdokonalení, ale také koncem výmluv, že jsme „příliš staří“ na to se něco naučit a zvládnout. Když přidáte naše stále se rozšiřující znalosti o tom, jak pracovat s podvědomými úrovněmi, přeprogramovat mozek, meditovat, trénovat soustředění atd., máte k dispozici bezprecedentní nástroje pro učení se něčemu novému.

Také oněch pověstných 10 000 hodin k ovládnutí dovednosti neplatí vždycky. Může to být případ složitých dovedností, jako je naučit se hrát na klavír. Ale já jsem se právě naučila háčkovat šály a ovládnout jeden vzor, který se mi líbí, mi trvalo několik týdnů. Jasně, kdybych tomu věnovala 10 000 hodin, budu jako moje učitelka, která umí plést bez koukání na ruce. Ale potřebuji to k tomu, abych dokázala dobře háčkovat šály? Ne.

Takže jde také o hloubku, rozsah a intenzitu – co myslíte tím mistrovským ovládnutím? S kým se srovnáváte? A proč? Kdo nastavuje laťku? A musíte v dané činnosti excelovat a vyhrávat ocenění nebo v ní být prostě dobří a užít si jí? Já bych volila to druhé a možná se k té výjimečnosti propracujete.


Fotografie Vlad Sargu na Unsplash

Může být nějaká nová dovednost mistrovsky zvládnuta po padesátce? (#AskMichaelaFree)
Tagged on: