Rozhoduj se snadno, rychle a autenticky

Nenechávej své “mám-nemám” na kvítek kopretiny. Rozhodovat se můžeš i autenticky, rychle a efektivně – pokud znáš své hodnoty a máš jasné “vnitřní nastavení.” Nauč se říkat “ano” příležitostem a výzvám, ale i upřímné “ne” při určení osobních hranic.

Díky metodice Anatomie hodnot získáš nástroj na zvážení i těch největších rozhodnutí – ne podle seznamu pro a proti nebo tabulky s čísly, ale podle toho, co v životě považuješ za důležité.

Nadcházející termíny

  • Pátek 15.3. 2024 18:00-21:00

Cena

500 Kč

Pro koho je tento kurz?

Tento kurz je pro všechny, kteří se cítí nerozhodní nebo si své rozhodovací procesy chtějí zrychlit a ulehčit.

  • Máš pocit, že “zamrzneš,” kdykoli máš učinit rozhodnutí a dokola se přesvědčuješ, zda bude rozhodnutí správné?
  • Víš, kolik rozhodnutí děláš na základě toho, že se Ti sevřel žaludek nebo hrdlo a ani si to neuvědomíš?
  • Jak často jednáš na základě „pocitů“ místo logiky? Nebo se naopak necháš přesvědčit fakty, i když víš, že z toho stejně nic nebude?
  • Proč nakupuješ impulzivně bez ohledu na přinesený seznam?
  • Cítíš se nerozhodně ve velkých momentech? Přemýšlíš o svatbě nebo koupi domu, ale ne a ne se rozhoupat?

Ve chvíli, kdy znáš své hodnoty a priority, začneš se rozhodovat autenticky a s odpovídající integritou. Časem se celý proces může stát zcela automatickým, takže nebudeš trávit čas tím “zda” něco udělat, ale pouze “jak” na to. Může Ti to zásadně ulehčit a změnit život.

Metodika Anatomie hodnot

Rozhodování má na starosti náš limbický systém, který nemá s logikou moc společného. V denním životě ale nelze řešit jednotlivé funkce mozku. V rámci projektu Anatomie hodnot jsme našli model sedmi základních otázek, který je snadno zapamatovatelný a vychází z přirozené struktury těla. Naučíš se rychle „projet“ sedm stěžejních signálů, které nám tělo a mysl poskytují.

Probereme si také model třech os rozhodování:

  • Naše pravolevá osa je jako váhy na konci rozpažených rukou. Neustále řeší pojmy “správně – nesprávně.” Společenský důraz na “správnost” našich rozhodnutí (často i tam, kde vůbec nelze určit, zda a co může být “správně”) způsobuje paralýzu rozhodování. Z téhle smyčky je potřeba se vymanit.
  • Naše předozadní osa nám napovídá, co je krokem vpřed a co krokem vzad. Klade nám mnohem užitečnější otázku, než co je “správně.” Ptáme se “Co je zdravé/produktivní/progresivní?” Za čím chceme jít?
  • Naše vertikální osu systém Anatomie hodnot dělí na sedm vrstev, kde každá reprezentuje určité hodnoty od “pozemských” a emočních po ty intelektuální a svobodomyslné. Pokud naše možné alternativy zkontolujeme oproti těmto sedmi vrstvám, zpravidla je ihned patrné, která volba je lepší.

Čím více “zprovozněné” jsou tyto kanály v rámci našeho těla (ano těla, nemluvím tu jen o mysli, ale i o srdci, nervovém a trávicím traktu), tím snadněji dokážeme vnímat a zpracovávat impulzy, které nám naše tělo poskytuje. Díky tomu máme k dispozici kompletní škálu našich rozhodovacích nástrojů, kde narativní mysl je pouze jedním z nich, byť velmi důležitým. Dokážeme si tak všimnout i podvědomých signálů, které tak často ovlivňují naše impulzivní chování.

Domů si také odnesete šablonu s Rozhodovacím matrixem, tedy obsažnou sérií specificky zaměřených a strukturovaných otázek. Ty vám umožní rozmělnit jakékoli velké téma na jednotlivé praktivcké komponenty, na něž je mnohem snadnější najít odpověď. Tento nástroj pak můžete použít k efektivnímu vnitřnímu dialogu, který vám jasně ukáže směr. Pomůže také diagnostikovat případnou problematickou oblast, na kterou musíte najít odpověď nebo dohledat informace, abyste se mohli rozhodnout vědomě a autenticky.

Rozhoduj se automaticky

Velkým souvisejícím tématem je otázka převzetí zodopovědnosti za svůj život a tedy i za potenciálně “špatná” rozhodnutí. Musíte se naučit vlastnit své chyby, přiznat si je, poučit se z nich a jít dál. Možná vás to překvapí, ale lidé kolem vás za to ocení, i když se jich dopady vaší chyby dotkly. Zde platí pravidlo našeho kamaráda Raye “I když to možná udělám špatně, pojďme to udělat.”

Znamená to, že mám vyhráno a dokážu se ihned rozhodnout o čemkoli? Větišnou ano, ne vždy. Rozhoduji se zpravidla automaticky a podle svých hodnot a principů. To úplně stačí. O malých věcech není řeč, to jde samo. U těch velkých a komplexních se může stát, že i mně to drhne. Zpravidla je to ale jasný signál, že mám zarazit, protože něco není jasné: buď já nejsem připravena nebo nemám ještě všechny informace. Čili žádná panika. Něco je prostě “divné” a to samo o sobě už je signál k tomu, že je potřeba situaci řešit. Takže i tam, kde to “nefunguje” to vlastně funguje.

Teprve kontrastem mezi tou obecnou absencí pochybností a jejich nenadálou přítomností ohledně určitého tématu začne být patrné, že dané téma je “problém.” Dokud “pořád všechno děsně řešíte,” pak nerozhodnost nad výběrem jídla v restauraci jen umocňuje nerozhodnost nad výběrem zaměstnání nebo partnera. A toto zakalení zdravého náhledu na věc způsobuje celkovou paralýzu při rozhodování, protože “se přece neumíte rozhodnout o ničem.”

Takže – chce to pochopit principy a trénovat na malých věcech, které pak vedou k těm velkým. Nebudu Ti slibovat, že je to snadné a jednoduché. Ale můžu Tě ujistit, že při troše snahy se to můžeš naučit i Ty.

O cyklu Mechanika odvahy

Tento kurz je součástí volné série vzájemně se doplňujících kurzů zaměřených na získání sebevědomí a odvahy. Kurzy lze mezi sebou libovolně kombinovat.

Proč jít ke mně na kurz

Protože určitá rozhodnost je pro mne přirozená už od malička, ale musela jsem si ji v dospělosti vycizelovat. To, co tu učím, praktikuji v denním životě. Má práce se pohybuje na hranici uměleckých, podnikatelských a charitativních projektů a osobního rozvoje. Vůbec nehrozí, že bych měla čas se nad něčím dlouze rozhodovat. Firemní klienti chtějí všechno hned, koučingoví klienti mají problém teď a “později” je jim k ničemu. Na vlastní projekty mám málo času a tak se musím rozhodovat instinktivně a rychle.

Také jsem prováděla spoustu lidí procesem odblokování kreativity, kde je přeprogramování limitujících přesvědčení, strachů a nerozhodnosti je mezi hlavními kroky. Teprve v této práci mi došlo, jak moc věci už dávno neřeším. Když projdete základním procesem sebepoznání, snadné rozhodování je jako vedlejší produkt. Teprve při tvorbě Anatomie hodnot ale začalo být patrné, jak je to možné a jaké mechanismy za tím vlastně stojí. A to je něco, co chci předávat dál.

Propozice kurzu

  • Pořadatel: Michaela Freeman
  • Místo konání: Kodaňská 81/4, Praha 10 – Vršovice (vchod vedle kavárny FLAT hned u zastávky “Ruská”)
  • Čas: Večerní kurz 18:00 – 21:00
  • Maximální počet účastníků: 10
  • Minimální počet účastníků: 3
  • Prostor pro vaše dotazy: průběžně, plus závěrečná diskuze cca 30 minut
  • Materiály: cena zarhnuje tištěné materiály pro domácí studium
  • Pohoštění: cena zahrnuje drobné pohoštění, teplé a studené nápoje

Přihlášky a platby

  • Kde se přihlásit: Přihlášky a platby zprostředkovává server Naučmese.cz
  • Platby: Platí se kartou online.
  • Storno a otázky kolem přihlašování: Lektoři jsou vypláceni až po uskutečnění kurzu. Veškerou komunikaci ohledně plateb nebo storna, prosím, řeš přímo s pracovníky Naučme se, jsou vstřícní a profesionální.
  • Pokud se Ti datum nehodí: Na Naučme se si lze vytvořit účet a přidat si kurz na seznam přání. Dostaneš pak automaticky oznámení, jakmile bude vyhlášen nový termín.
  • Organizační dotazy: S otázkami ohledně programu a organizace se můžeš kdykoli obrátit na tel: 605 113 327 nebo e-mail info@michaelafree.cz

Přijď a přiveď přátele 🙂