O mně

Kreativita | Transformace | Empowerment

Tyto tři hodnoty propojují všechny mé zdánlivě nesourodé projekty od podnikatelských, uměleckých a charitativních po vzdělávací. Vše, co vyučuji, proto vychází z praxe.

Kreativita

Tvořivost je můj denní chléb – jednak ji používám ve své práci, ale také vyučuji a pomáhám lidem se odblokovat. Už od roku 1996 mne fascinují její vnitřní mechanismy, které jsou platné napříč obory, od umění po business i vědu. Všichni jsme se narodili s přirozenou tvořivostí, je čas se k ní zase vrátit. A jde to! Z této práce vznikla metodika Mechanika kreativity.

Transformace

Transformace stojí za většinou procesů, které facilituji, ale ráda prozradím, jak vlastně funguje. Potřebujete ji vždy, když hledáte trvalou změnu – od nových osobních návyků po změnu firemní kultury. Je zvláštní, že její principy jsou pořád stejné. I to vyučuji: Mechanika transformace.

Empowerment

Tohle možná podivné cizí slovo označuje proces, kdy nacházíme svou autentickou sílu a naplno jí v životě využíváme. Často se říká “stoupnout si do své síly,” ale já preferuji pojem “dorůst do své síly.” Ona už ve vás je – teď jen dovolit jí, aby se projevila. Nejde mi jen o to předat informace, chci vám i dodat odvahu a posunout vás dál v praktickém životě. Odtud vznikl program Mechanika odvahy, ale o empowermentu je celá řada mých aktivit, včetně tématu žen Dračic, kurzů a konzultací na téma Duchovní zdraví.

Osobní a firemní hodnoty

Dlouhodobě se věnuji tématu osobních a firemních hodnot. Spolu s mezinárodním týmem poradců jsem vytvořila metodiku Anatomie hodnot. Jde o nástroj pro osobní rozvoj, ale i marketing, PR, výuku etiky, terapii, tvůrčí a komunitní projekty, podpůrné skupiny atd. Najde prostě uplatnění všude tam, kde se diskutuje téma hodnot od výchovy dětí přes osobní růst po to, jak prezentovat firmu klientům. Anatomie hodnot se stala kostrou většiny mých kurzů a základní diagnostickou metodou, kterou používám u individuálních konzultací. Nyní si se mnou také můžete projít individuální cestu Anatomie hodnot v dlouhodobé sérii konzultací.

3D Spiritualita aneb duchovní rozvoj i pro ateisty

Skoro 30 let se věnuji spiritualitě v praxi (odborně se tomu říká mystický přístup – tedy založený na prožitku a reálných zkušenostech). Kromě jiného jsem novodobou ceremonialistkou. Bez denominace. Bez dogmat. Duchovní podstatu člověka považuji za zcela přirozenou součást našeho fungování a často ji beru až pragmaticky. Odtud vznikl například konzultační program Duchovní pragmatik.

Můj osobní přístup je o uctívání přírody a jejích cyklů – tak trochu šamanství, tak trochu pohanství, něco málo z Východu a okořeněno alchymií naší rodné země. Moje učitelka předurčila, že budu “překladatelkou” duchovních věcí do běžné praxe a mostem mezi lidmi – a vlastně měla pravdu. Zajímá mne podstata věcí, nacházení společného jazyka mezi kulturami, náboženstvími a tradicemi. Vybírám a učím jen to užitečné a aplikovatelné v moderním světě.

Takže, co tedy přesně dělám?

To je různé a vždy se to odvíjí od konkrétních projektů. Tady je něco málo:

  • Provádím lidi osobní či tvůrčí transformací – o tom je vlastně celý tento web.
  • Pomáhám firmám a organizacím definovat “kdo jsou” a vymýšlet, jak to pak prezentovat ve světě. Zabývám se business konzultacemi, tvůrčím i komerčním psaním, kreativními a vědeckými překlady do angličtiny. Na volné noze jsem od roku 1997. Více o tom je na www.michaela-freeman.com
  • Spolupracuji s manželem – Jim Freeman je spisovatel a můj editor. Věnuje se hlavně editacím vědeckých článků a psaní o mezinárodní politice. Je o 40 let starší. Jsme spolu přes 25 let, takže něco asi kliklo 🙂
  • Dělám digitální umění s přírodní tématikou. Takové velikánské obrazy, které ukazují květiny, listy nebo třeba peří v extrémním detailu. Učím tak lidi, aby se víc koukali pod nohy a všímali si, jak úžasná je příroda.
  • Spoluzaložila jsem Pomocné tlapky, které cvičí asistenční psy. Už se jich podařilo předat přes 250. To je jeden příběh o osobní transformaci za druhým. Já už spíš jen dohlížím z dálky, ale moc mě to těší.
  • Přes 20 let jsem se věnovala organizování, vyučování a propagaci terapie za pomoci zvířat, v poslední době nejvíc té s delfíny (v Turecku). Někdy si s nimi jedu zaplavat. Dokáží dělat malé zázraky s postiženými dětmi, ale v tomhle oboru si člověk na zázraky vlastně zvykne.
  • Dříve jsem se věnovala web designu a i dnes občas něco nadesignuju – weby, knihy, nějaký ten interiér, který pak vlastnoručně zrenovuji. A ano – studio, kde učím a dělám konzultace je také moje veledílo – od návrhu po realizaci 😉
  • Baví mě dělat věci rukama a to i když nejsem nejzručnější a občas mi unikají detaily. Nejšťastnější jsem, když se matlám v betonu nebo něco natírám. Nábytek si sestavuji sama nebo i dělám na míru a už jsem kamarádka i se zbíječkou.
  • Háčkuji šály. Taky nedokonale, ale alespoň je vidět, že jsou ručně dělané. Říkám “meditační,” protože háčkuji jen vzory, u kterých nemusím počítat oka a mohu nechat mysl plynout. Až přijdete do studia, tak je tam možná potkáte 🙂
  • Pořád koketuji s tím, že udělám YouTube kanál o koncepčním tvůrčím vaření – protože mě prostě nebaví vařit podle receptů. Recepty jsou zbytečné, když rozumíte principu. Takže zase je to o té mechanice. Mám?

Žiju to, co učím. Nejsem dokonalá a rozhodně se sebou ještě nejsem hotova. Ale přišel čas předat, co se osvědčilo v praxi. Doufám, že se ke mně přidáte!