Jak “žít v souladu” a v “harmonickém flow,” abychom měli pokryty všechny své potřeby? (Poradna #AskMichaelaFree)

Pokud by na tohle existovala jednoduchá odpověď, pravděpodobně bychom objevili klíč k otázce za miliardu. Byť netvrdím, že mám toto téma 100% zmáknuté, moje vlastní cesta i provázení ostatních nastínily způsoby, jak se tomuto požadovanému stavu přiblížit. Vytřídila jsem různé metodologie a sestavila seznam 20 nevyhnutelných a neokecatelných kroků v hrubém pořadí. Není to vyčerpávající průvodce, spíše si to představte jako seznam milníků, které na které jistě cestou narazíte a neradno je jen tak přejít.

Co musíte udělat

 1. Buďte ochotni a připraveni: Jak řekl můj kamarád Hasan, “Připravenost je vším.” Nejprve musíte být ochotni se změnit a opravdu odhodláni. Zbytek půjde docela přirozeně.
 2. Poznejte se: Pusťe se do sebereflexe. Tiše se pozorujte. Meditujte. Pište si deník. Prozkoumejte co se vám líbí a co ne, ale i původ těchto preferencí. Pocházejí z vašich vnitřních přání nebo z názorů ostatních lidí?
 3. Vstaňte z pohovky: A nutno dodat, že i pryč od obrazovek a displayů. Jděte zakusit svět. Cokoli a všechno, to je skoro jedno. Nemůžete vybudovat svoji integritu, pokud sami sebe nezažijete při zvládání různých situací. Zkoušejte věci – přičichněte, dotkněte se, ochutnejte, pozorujte, poslouchejte, jděte, tančete, zapoťte se. Nemluvte – konejte.
 4. Přijměte všechno, jak je: Přijměte to dobré, to ošklivé i vaše strachy. Radikální přijetí je tu klíčové. Neznamená to, že „se vzdáte“ – pouze se vzdáte odporu k pravdě a budete ochotni vidět věci tak, jak skutečně jsou.
 5. Najděte své zdroje energie: Identifikujte, co vás vyživuje a kdy se cítíte nejvíc naživu. Zastavte úniky energie a najděte spolehlivý zdroj zdravé energie (takové, která nezpůsobuje kocovinu nebo špatné důsledky).
 6. Věnujte pozornost zdravotním problémům: Zejména se ujistěte, že máte zdravou mikroflóru a že vaše svaly dostávají pravidelný pohyb. Tyto dvě věci přímo ovlivňují vaši úroveň energie a náladu. Bez nich plavete proti proudu.
 7. Praktikujte vděčnost: Jakmile se vydáte na tuto cestu, bude vám vděčnost svítilnou v temnotě. Ale musíte ji fakt rozsvítit, ne ji jen držet a mluvit o ní.
 8. Stiskněte “Tlačítko odpovědnosti”: Vystupte z nastavení “oběti” a vezměte život do svých rukou. To může být celkem děsivé, protože po tomto kroku prakticky není cesty zpět k blažené nevědomosti.
 9. Vyčistěte bordýlek: Pusťte pryč špatné vzpomínky a staré návyky, ale rozšiřte to i na úklid vašeho domova nebo auta. Skončete se vším, co je zjevně toxické nebo vás vyčerpává, ať už jde o nezdravé jídlo nebo špatný vztah. Jak vidno – teď, když jste stiskli tlačítko odpovědnosti, vám nezbyly žádné výmluvy nebo obviňování okolností. Můžete se ošívat a vrtět, ale už nemůžete utéct.
 10. Pečujte o sebe: Péče o sebe neznamená jen dát si dlouhou koupel. To je základní hygiena. Opravdová péče o sebe zahrnuje stanovení jasných hranic a nedovolování ostatním, aby ovládali či zneužívali váš čas, energii, talenty a zdroje.
 11. Mějte se rádi: Najděte citlivou rovnováhu mezi sebeláskou a sebestředností. Pochopte svou vnitřní hodnotu a milujte se i se všemi svými nedokonalostmi. Pak si udělejte jasno ve vztazích. Přehodnoťte svůj společenský život – kteří přátelé vám skutečně přejí to nejlepší a podporují vás?
 12. Otevřete své srdce: Myslím to celkem doslovně. Je to posun ve vašem energetickém systému, nejen otázka laskavosti ke druhým. Rozšiřte své energetické pole, abyste se propojili s ostatními. Naučte se vnímat a pracovat s energií. Kultivujte empatii a soucit. Propojení a empatie jsou nezbytné pojistky, které zajišťují, že svou silou neublížíte ostatním.
 13. Uvolněte hluboké staré strachy: Teď, když jsou za námi základní věci, podívejte se na věci, které vás stále drží zpátky. Můžete odhalit vzpomínky z minulých životů, skrytá traumata nebo překonat generační rodinné vzorce. Poštění hlubokých strachů a traumat je odrazovým můstkem pro všechno ostatní.
 14. Odpusťte: Odpusťte sobě i ostatním. Nemůžete se donutit odpouštět, ale přibližně v tomto bodě by to mohlo přijít coby přirozená součást vašeho uzdravování.
 15. Důvěřujte své intuici: Dokud nevyčistíte svůj vnitřní svět, nemůžete si moc důvěřovat. Teď už můžete slyšet tichý hlas své duše, který šeptá rady a otevírá vám obzory. Naučte se mu důvěřovat i tehdy, když vám předkládá bláznivé nápady. Jednejte podle toho.
 16. Přehlížejte sociální konstrukty: Nejde o to, co dělají nebo očekávají ostatní. Stanovte si své autentické hodnoty a životní styl – a stůjte si za nimi.
 17. Znejte svoji hodnotu: Pochopte, kdo jste a s čím přicházíte ke stolu. Co přinášíte? Pravděpodobně to není to, co jste si vždy mysleli. Je čas spoléhat na své hodnoty a odhalit své skryté talenty. Přijměte svou jedinečnost.
 18. Aplikujte svůj potenciál: Každý den dělejte konkrétní kroky. Být “v zóně” je zábava a být “ve flow” to usnadňuje, ale i tak se musíte naučit svému řemeslu (v jakékoliv aktivitě, kterou si vyberete) a mít disciplínu. Díky tomu se budou i nadále otevírat další a další dveře.
 19. Pusťte své nové strachy: Každá vyšší úroveň představuje nové výzvy. Nyní se musíte vypořádat s obavami z úspěchu, viditelnosti, odpovědnosti za ostatní, závazku, vedení atd.
 20. Přijměte svou sílu: Teď můžete sladit vedení své duše (všechny ty objevené talenty a touhy) s vašimi každodenními kroky. Výzvou je si uvědomit, jak jste úžasní a silní, ale nedovolit, aby se tím nafouklo vaše ego. Vaše identita (ego) by měla sloužit duši. Přesto má ale autonomii a musíte se naučit ji používat. Přijměte a uplatňujte svobodnou vůli. Užívejte si fakt, že můžete být tím, kdo doopravdy jste.

Pravda o životě ve flow

Štěstí, úspěch, láska a všechny dobré věci se stupňují, čím blíže jste tomuto stavu. To víme. Je to logické. Pokud dáváte pozor, všimnete si více příležitostí. Jste otevřeni nápadům, ale zároveň se nebojíte závazků a jste akční. Jasně, že to přináší výsledky. Zároveň jsou ale lidé přitahováni k těm, kteří vyzařují integritu. Dávají vám šance a volnou ruku přesně proto, že žijete v souladu se svým pravým já a stojíte ve své síle. Přirozeně raději jednají s někým otevřeným, upřímným, sebejistým a důvěryhodným. Je to pro ně snazší a méně riskantní. Potud jasno.

Navíc ale existuje i jakýsi magický prvek, který je těžké vysvětlit – zázračná načasování, akcelerace a šťastné náhody. Flow. Se zkušenostmi začnete mít důvěru v pomoc Vesmíru, protože, pokud jste odvedli svou část práce, pomoc se vždycky nějak objeví. A když ne, je to jasný signál, že jste z nějakého důvodu mimo lajnu, a tak se vrátíte k rýsovacímu prknu.

Stav alignmentu (nalajnování, zarovnání do řady, sladění) a flow (plynutí) jsou tak přirozené, že si jich lidé všimnou hlavně tehdy, když z nich vyklouznou. Na začátku se to stává často. Musíte se jen vrátit na koně a zkusit to znovu. Ale i slavní koučové a guruové zažívají momenty, kdy jsou zaneprázdnění nebo pod tlakem, přestávají dávat pozor a šťastné náhody vysychají. Nikdo není dokonalý! S rozvojem ale tyto okamžiky přichází méně často a jsou mnohem dříve rozpoznatelné. Nejsou to již dramata nebo pocity, že jste ztraceni. Pokud vás život vyhodí z kurzu, hledáte poučení a nové nasměrování. Také snadněji přijmete nepříjemné posuny na další úroveň, kdy možná budete muset opustit něco starého. Je to nyní již známé teritorium.

Pokračování na další úroveň

Jak roste vaše kapacita a schopnosti, rostou i vaše výzvy. Svět vám obvykle přiděluje větší zátěž právě proto, že ji nyní zvládáte. Esoterické kruhy jsou plné velkých slov jako “soulad s vesmírem” a “tok harmonie”. Měla jsem možnost se podívat do zákulisí tohoto světa a mohu vám říci, že ani nejzenovější lidé nemají ‘všechny své potřeby’ uspokojeny – prostě proto, že naše potřeby se mění s naším růstem. Každá úroveň vyžaduje jiný kufřík s nástroji.

Ale veškerá tahle tvrdá práce se vyplácí skrze větší přizpůsobivost, odolnost a rychlejší zotavování. Získáte schopnost otevírat se a měnit se, ale současně si užíváte cestu. Tento aspekt je úžasný. Poznat, kdo jste, vám umožňuje vidět, kým byste ještě mohli být – a v tom je to opravdové kouzlo.

Jak “žít v souladu” a v “harmonickém flow,” abychom měli pokryty všechny své potřeby? (Poradna #AskMichaelaFree)
Tagged on: