Jak doopravdy (od)pouštět, co nás blokuje

Staré bolesti, zranění, zvyky a přesvědčení Tě drží zpět a brání nám v rozletu. Zatímco Tebe sžírá křivda, ten druhý tam venku tančí. Potřebuješ (od)pustit sobě nebo někomu jinému? Také chceš (o)pustit, co Ti už neslouží? Cítíš vnitřní bloky nebo těžko (o)pouštíš toxické vztahy a situace? Nauč se pouštět, co Tě drží zpátky.

Nadcházející termíny

 • Pátek 26.4. 2024 18:00-21:00
 • Pátek 14.6. 2024 18:00-21:00

Cena

600 Kč

Pro koho je tento kurz

Pouštět a odpouštět bychom měli umět všichni, ale málokdo se to naučil vědomě. V lepším případě to okoukáme od rodičů – pokud jsou v domácnosti oba a pokud to umí. Dovolím si tedy říci, že tento kurz je pro všechny, kteří se tímto tématem dosud nikdy nezabývali do hloubky. Úplně jistě je pro ty, kteří momentálně prožívají životní problémy, protože se cítí zaseklí a zablokovaní a nejde jim “nechat věci být.”

 • Nastal čas (o)pustit, co Ti už neslouží? Někdy je to práce, jindy bydliště nebo aktivita?
 • Chceš pustit z hlavy utkvělé myšlenky, bývalé toxické vztahy nebo špatné vzpomínky?
 • Ztratili jste někoho blízkého, nedaří se vám se odpoutat od myšlenek na něj a udělat si místo na něco nového?
 • Potřebuješ sobě nebo ostatním (od)pustit, ale cloumá Tebou vztek, bolest a zranění?
 • Uplíváš si na určitých věcech, zvycích nebo vzorcích chování, protože jsou známé a “bezpečné” i když Tě drží ve starých kolejích?

Pak je tento kurz přesně pro Tebe. A možná vůbec nejdůležitější je pro mladé lidi, kteří teprve stojí na začátku své cesty a (našteští) ještě nezažili peklo, které přichází se zklamáním a zraněním ve vztazích, pokud se neumíme odpoutat a jít dál. Ráda bych, aby se naučili pouštět a odpouštět hned a vůbec si tohle nemuseli projít.

Co Tě v kurzu čeká

Tento kurz pojímám spíš přednáškově, s prostorem pro průběžné dotazy a sdílení. Není tu prostor na terapeutickou práci, možnost jít do hloubky s vlastním příběhem a zahojit se. To budete muset udělat doma nebo za pomoci nějakého průvodce. U mne je cílem dát vám komplexní orientaci a nástroj, díky kterému si svou situaci můžete snadno diagnostikovat a rozhodnout se pro další postup. Co si tedy probereme:

 • 7 forem (od)pouštění, jak jsme je vydefinovali v rámci metodiky Anatomie hodnot
 • Roli sebe přijetí a odpuštění sami sobě v procesu pouštění
 • Negativní emoce, ve kterých se skrývá zdroj energie pro změnu, pokud je nasměrujeme a transformujeme
 • Propojení emočních blokací a těla – kde v těle máme uložená zranění a jak se mohou projevovat (včetně nemocí)
 • 7 základních negativních přesvědčení pro rychlejší diagnostiku (jinak na ně dělám samostatný kurz, to je na dlouho)
 • Nápady na osobní rituály, které vám pomohou fyzicky reprezentovat vaše rozhodnutí a kroky při pouštění toho starého

Let Go – 7 forem (od)pouštění

V rámci projektu Anatomie hodnot (což je taková gigantická hierarchická mapa lidských hodnot, principů a kvalit), jsme sekundárně objevili sekvenci 7 hodnot, které se týkají principu pouštění starých věcí a nacházení úlevy. Jsou součástí komplexního systému ve velmi specifické pozici, jakoby klíčem k otevření léčebných a sebepoznávacích procesů. Druhým podobným klíčem je pak sedm forem vděčnosti, které s tímto souvisí. Samy o sobě to nejsou tak světoborné či nové myšlenky, ale jejich vzájemná souhra je magická.

Dohromady tvoří oblokovávací mechanismus, který je potřeba projít od těch nejvíce hmotných a hmatatelných aspektů (to jsme schopni pojmout v jakékoli emoční situaci) po ty jemné a éterické (na které se musíme postupně připravit):

 1. Pouštění (Konec lpění) – Tohle je společný pojem pro zbavování se fyzických věcí, které reprezentují naše staré já (od starého oblečení po vyčištění garáže), věcí, které reprezentují toxické vztahy a situace (nechtěné dárky, předměty ex-partnerů), ale především emoční nelpění na lidech, věcech a konkrétních výsledcích toho, jak si myslíme, že něco “má být.” Zde se jedná hlavně o naše toxické vazby reprezentované ve 3D formě od hromadění věcí “na památku” po nakupovací mánie.
 2. Přijetí (Konec žalu) – Abychom se mohli posunout dál musíme sebe i naši historii přijmout jak je. Není dokonalá, udělali jste chyby, a ano, někdo vám ublížil. Ale s tím už nic nenaděláte. Po dokončení nutného období oplakávání ztráty ale nastává moment, kdy místo, abyste se donekonečna litovali a udělali ze sebe oběť navždy, musíte situaci přijmout jak je. Ona jiná prostě nebude. Co se stalo se stalo.
 3. Kapitulace ega (Konec obviňování) – S výjimkou kriminálních činů nebo válek je jen málo situací, které můžete objektivně dávat za vinu ostatním, společnosti, světu a nevzít si za ně alespoň částečnou odpovědnost. Pokud jste si na tomhle ujeli a vše, co se vám v životě děje je chybou někoho jiného, je potřeba se této mantry vzdát. Musíte se také vzdát své dosavadní identity coby oběti a začít hledat jiné nové já. A právě na této třetí úrovni, která má co dělat s odvahou a bojem, je obrovský zdroj energie. Vztek je palivo, jen ho nalít do té správné nádrže.
 4. Odpouštění (Konec nepřejícnosti) – Teprve teď jsme u srdce, u toho pravého citového odpouštění. Odpoutáváme se od lidí, které milujeme, ale ublížili nám. Hledáme způsoby, jak se otevřít novým vztahům, jak znovu důvěřovat. A, co je nejdůležitější, musíme zapojit sebelásku a odpustit sami sobě. I pokud nám někdo objektivně ublížil, můžeme se na něj podívat se soucitem a být lepší, než on – poslat mu přání všeho dobrého tak, aby už nikomu dalšímu (ani sobě) již neubližoval.
 5. Uznání (Konec výmluv) – Tohle je úroveň pravdy, kde se pravdě můžeme (teď už beze vzteku a láskyplně) podívat do očí. Pravdou je, že ve všech vztazích jsou vždycky dva a že, i když si to nechceme přiznat, jsme sehráli svou roli. Už to nejde okecat. Uznáváme svá práva a potřeby, uznáváme práva a potřeby ostatních, jejich volbu. Už není potřeba si donekonečna stěžovat a vymlouvat se.
 6. Tolerance (Konec odsuzování) – Tohle je v dnešní “lajkovací” době velká výzva. Jsme zvyklí (velmi ostře) soudit sebe i ostatní. Co soudit, odsuzovat. Teď nastal moment, kdy musíme přehodnotit, jak vlastně přemýšlíme o sobě a o ostatních a “pustit” naše zaseklé představy o světě.
 7. Osvobození se (Konec očekávání) – Jestli jste došli až sem, tak jste tak trochu Budhové. Když se naučíte dělat věci bez předsudků a představ o tom, jak se to má stát, bez očekávání, spousta věcí se uvolní. Tato nejvyšší úroveň pouštění je ve své podstatě duchovní – naučíte se dělat věci bez nároků na výsledek, prostě proto, že stojí za to je dělat. Cesta se stává cílem. Nejen to, konečně dáváte vesmíru/osudu (nazvěte si to, jak chcete) příležitost, aby vás překvapil něčím novým a krásným. Je dost možné, že půjde o něco mnohem lepšího, než jste si svou omezenou myslí dokázali vysnít. Přestanete-li tlačit na to, jak věci mají být, zjistíte, jaké mohou být.

O cyklu Mechanika transformace

Tento kurz je součástí volné série vzájemně se doplňujících kurzů zaměřených na osobní změny a posun do nových etap. Kurzy lze mezi sebou libovolně kombinovat.

Proč přijít na kurz ke mně?

Tématu pouštění “starého já” se věnuji od roku 1996 v rámci odblokovávání tvořivosti. Učím kurzy kreativity, kde je toto téma stěžejní a centrální. Později jsem spolu s mezinárodním týmem vytvořila zmiňovanou metodiku Anatomie hodnot, ve které se toto téma krystalizovalo a usadilo do kontextu dalších mechanismů. Má práce se pohybuje na hranici uměleckých, podnikatelských a charitativních projektů a osobního rozvoje. To, co tu učím, praktikuji v denním životě.

Odměnou mi je vysoká adaptabilita na různá prostředí, vítání změn a nových výzev a hlavně příležitost rozvinout dlouhé a extrémně hluboké vztahy. Jen pro představu, s mým manželem jsem přes 25 let, oba pracujeme doma, spolupracujeme na projektech a jsme spolu prakticky 24/7 – a to člověk musí sakra umět odpouštět. Mám ale i velice silné vztahy s celou řadou dalších lidí, se kterými tvořím nebo spolupracuji, s nejbližšími přáteli a rodinou. Všude tam musím pořád aplikovat všech sedm vrstev, které jsme v Anatomii hodnot objevili, jinak by to nefungovalo.

Propozice kurzu

 • Pořadatel: Michaela Freeman
 • Místo konání: Kodaňská 81/4, Praha 10 – Vršovice (vchod vedle kavárny FLAT hned u zastávky “Ruská”)
 • Čas: Večerní kurz 18:00-21:00
 • Maximální počet účastníků: 10
 • Minimální počet účastníků: 3 (v malém počtu lze jít víc do hloubky jako u osobní konzultace)
 • Prostor pro vaše dotazy: průběžně, plus závěrečná diskuze
 • Materiály: cena zarhnuje tištěné materiály pro domácí studium
 • Pohoštění: cena zahrnuje drobné pohoštění, teplé a studené nápoje

Přihlášky a platby

 • Kde se přihlásit: Přihlášky a platby zprostředkovává server Naučmese.cz
 • Platby: Platí se kartou online.
 • Storno a otázky kolem přihlašování: Lektoři jsou vypláceni až po uskutečnění kurzu. Veškerou komunikaci ohledně plateb nebo storna, prosím, řeš přímo s pracovníky Naučme se, jsou vstřícní a profesionální.
 • Pokud se Ti datum nehodí: Na Naučme se si lze vytvořit účet a přidat si kurz na seznam přání. Dostaneš pak automaticky oznámení, jakmile bude vyhlášen nový termín.
 • Organizační dotazy: S otázkami ohledně programu a organizace se můžeš kdykoli obrátit na tel: 605 113 327 nebo e-mail info@michaelafree.cz

Přijď a přiveď přátele 🙂